Nafta zdraží na absurdní cenu za 1 litr. Vláda chce do kasy 700 milionů Kč a zaplatíme to my všichni, otevřete peněženky

Vláda to řekla prostřednictvím ministra jasně, důvody pro levnou naftu neexistují. Takže zase sáhneme hlouběji do peněženek.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.

Dostat z kapes daňových poplatníků co nejvíce peněz je nepříjemný a nevděčný úkol současné vlády. Jakkoli je třeba si uvědomit, že do finančního pekla nás poslala vláda předchozí, ta pod vedením premiéra Andreje Babiše. To jen pro úvod, až se za pár let půjde znovu k volbám, pro nespokojené voliče. To, kdo jsme teď, má na svědomí „politický manažer“, který chtěl „řídit stát jako firmu“.

Ano, bude líp? Lhát se nemá a voliči bývalé vládě naletěli

Nicméně tak či tak, nafta bude dražší. Pokud majitelé benzínových aut zírali na ceníky u čerpacích stanic a záviděli řidičům naftových aut, je to zřejmě konec. Vláda schválila novelu zákona o spotřebních daních, díky které dojde k návratu sazby spotřební daně z motorové nafty na původní výši 9,95 Kč za litr. Cílem předloženého návrhu zákona je přispět ke konsolidaci veřejných rozpočtů v době, kdy dočasně snížená sazba spotřební daně z motorové nafty již nemá své opodstatnění.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Toto opatření bylo v minulém roce dočasně přijato s účinností do konce roku 2023 s cílem zmírnit dopady vysokých cen pohonných hmot vyvolané invazí Ruska na Ukrajinu a přispět k zajištění konkurenceschopnosti autodopravců. Jinak řečeno, přežijeme, tak se bude zase zdražovat. Současné ceny nafty se podle naší vlády již delší dobu drží pod vysokými hodnotami, kvůli kterým bylo dočasné snížení daně zavedeno, a důvod pro tuto formu pomoci českým řidičům – a zejména dopravcům – tak pominul. Inflaci, sociální situaci méně zdatných a postižených rodin či důchodců nikdo neřeší.

Důvody pro levnou naftu nejsou, čili budeme platit a platit

„Hlavním důvodem dřívějšího návratu k původní sazbě daně je výrazný pokles ceny motorové nafty pro řidiče v České republice, která byla v dubnu jednou z nejnižších v celé Evropské unii,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura. „V kontextu hledání úsporných opatření v rámci konsolidačního balíčku tímto krokem o jednotky miliard vylepšíme hospodaření státního rozpočtu už letos.“ 

iZdroj fotografie: Pixabay

Kolik peněz z našich kapes do státní pokladničky nasypeme? Změna sazby letos přinese státnímu rozpočtu 727 milionů Kč za každý měsíc účinnosti původní sazby daně, o dalších 73 mil. Kč pak každý měsíc vylepší rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury. Tak snad občané pocítí změnu veřejných financí k lepšímu. Poslední věc – od kdy bude novinka platit? Novela je platná s účinností od prvního dne měsíce po vyhlášení zákona, vydána byla 4. května 2023. Takže na den dětí už se bude tankovat zase za draho.

Těšíte se na zdražení paliva?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45