Staré i nové naftové motory trpí typickými závadami. Dá se jim ale chytře vyhnout a ušetřit tak balík za servis

Co dělat, aby naftový motor vydržel co nejdéle? Nepodcenit pravidelnou péči, základem je starost o kvalitu motorového oleje.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dalo by se říct, že nejlepší časy mají naftové motory už za sebou, že nás čeká globální elektrifikace. Těžko ale odhadovat, co se stávajícím odklonem od spalovacích motorů udělá energetická krize a vysoká cena elektřiny. Nicméně s vývojem nových naftových motorů už mnoho automobilek nepočítá, a tak se vyplatí starat se o ty, které mají řidiči doma v garáži.

Diesel funguje skvěle. Pouze s pravidelným servisem

Dieselové agregáty trpí bez rozdílu značky, objemu či výkonu na určité specifické neduhy. Problémy leckdy umocňuje počasí a klesající teploty. Pokud není naftový motor správně a pravidelně servisován, zhoršuje se jeho kondice a roste poruchovost. Aby se jim řidič vyhnul, musí pravidelně kontrolovat určité parametry. Některé úkony zvládne sám svépomocí a nemusí s nimi jezdit do servisu.

Zoxidovaný olej v motoru

Jde o velmi závažný problém, extrémně rozšířený mezi majiteli naftových aut. Pokud se dieselová pohonná jednotka dlouho nepoužívá, mívá často problémy s oxidací oleje. A nezáleží na tom, zda je v garáži a nejezdí, protože majitel vůz nevyužívá.  Anebo jestli je dlouho na prodejní ploše autobazaru. V druhém případě je to varovný prst pro zájemce, kteří kupují vůz a sledují co nejnižší nájezd.

Pokud auto najede za rok opravdu velmi málo kilometrů, je nutností před koupí zkontrolovat servisní knihu a četnost výměny oleje. Jestliže auto stálo rok, dva a pak by mělo jít do prodeje a začít jezdit, výměna motorového oleje, v podstatě okamžitě, je nepřehlédnutelnou nutností. Při oxidaci oleje dochází k tomu, že do oleje vstupuje vzduch a vytváří bubliny, které mohou narušovat správné mazání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Měnit olej se musí, i když auto nejezdí

To může způsobit nestabilitu nebo vážné poškození motoru. To, že motor není znečištění, a při vizuální kontrole vypadá v pořádku, je irelevantní. Nezáleží na tom, za jakého důvodu automobil dlouhodobě nejezdil. Pokud má za sebou auto delší dobu nečinnosti, výměna motorového oleje by měla proběhnout co nejdříve, rozhodně před znovuzahájením běžného provozu.

Vlhkost vzduchu

Dalším prvkem, který může kontaminovat mazivo motoru, je voda. A nemusí jít jen o přímé přívaly deště, stačí vlhkost obsažená ve vzduchu. Pokud diesel stojí příliš dlouho, dostane se vlhkost do agregátu a kontaminuje motorový olej. Hydratace může způsobit klepání motoru. Voda také zvyšuje oxidaci, ta byla podrobně vysvětlena výše. Vlhkost objektivně narušuje proces mazání a tím ohrožuje životnost motoru.

Zanesené výfukové potrubí

Naftový motor generuje více kouře než motor benzínový. Může také vydávat nepříjemný zápach. Pokud si řidič všimne, že se mu na výfukovém systému usazuje černý kouř, respektive saze, měl by to řešit. Vyčištění je jen odstranění důsledku, jde o symptom, že může být poškozený vstřikovač, čerpadlo vstřikovače, vzduchový filtr nebo EGR ventil. V krajním případě se může jednat o poruchu turbodmychadla.

Jak se o motorový olej staráte vy?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru