Nálepka na čelní okno je pro řidiče povinná. Platí, že kdo zapomene, zaplatí pokutu 72 000 Kč

Řidič bez samolepky páchá přestupek, který ho může přijít na tučnou pokutu. Když nemá na zaplacení, přijde o osobní majetek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdo chce jezdit bez problémů po silnicích celé Evropy, musí znát pravidla nejenom u nás, ale i v sousedních státech. A nejenom tam, prostě všude, kudy povede jeho cesta. Zákony jsou sice někdy stejné, někdy velice podobné, ale stejně tak jsou tady odlišnosti. Díky těm může neznalý motorista dostat nemalou pokutu. Jako v případě nenápadné nálepky, bez které se v sousedním Rakousku stane auto zájmem policie a řidič během chvíle zaplatí vysoké penále.

Dálniční známka stojí pár stovek, pokuta je mnohem vyšší

Speciální nálepka platí v Rakousku a potvrzuje, že řidič zaplatil poplatek za použití dálnic a rychlostních silnic. Navzdory povětšinou drsné němčině se nálepce říká vznosným označením Vignette. Každý rok se potvrzení vydává v jiné barvě. Řidičům se tak zabrání používat loňské nálepky a zefektivní se proces jejich kontroly. A i když je letošek už na cestě ke svému finále, je třeba vědět, co platí aktuálně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řada motoristů totiž vyrazí do Rakouska na vánoční trhy. Anebo na lyže. Pro osobní automobily a motocykly jsou letos k dispozici tři viněty. Lze si vybrat z tradičního polepu na okno nebo z elektronické verze, která je přiřazena k registraci našeho vozu. Pro jízdu na rakouských dálnicích je tedy nutné zaplatit buď klasickou nalepovací, nebo digitální vinětu. Ta je registrována na poznávací značku vozidla. Digitální známky lze zakoupit online na webové stránce dostupné i v českém jazyce https://shop.asfinag.at/.

Samolepka READY na zadním skle auta: Jaké výhody řidiči přináší a proč se teď lepí?

V úvahu je ale nutno vzít, že digitální známka zakoupená spotřebitelem online platí nejdříve od 18. dne po zakoupení. Zdánlivě nelogická podmínka souvisí s pravidly pro uzavření obchodu online. Důvodem je, že spotřebitelé mají možnost během 14 dnů odstoupit od online nákupu produktu nebo služby. Pro podnikatele toto omezení neplatí. Cena nalepovacích a digitálních známek je stejná.

Řidič bez peněz na pokutu může na místě přijít o něco cenného

Ceny dálničních známek pro osobní automobily v roce 2023 jsou 9,90 EUR za desetidenní a 29 EUR za dvouměsíční. Platit teď za roční známku 96,40 EUR nedává smysl. Ještě je tady ekologická známka s názvem „Umweltpickerl“, ta je v Rakousku povinná v označených zónách pro nákladní auta skupin N1–N3. Osobních vozidel se tato povinnost týká jen v případě, že předmětné vozidlo je z hlediska daní registrováno jako (malé) nákladní vozidlo skupiny N1.

iZdroj fotografie: Berichte aus der LPD Oberösterreich

Kdo poruší pravidla, bude platit, a to ne zrovna málo. Navíc platí, že nemá-li člověk dostatek finančních prostředků na úhradu vyměřené pokuty na místě, může mu být zadržen jakýkoliv cenný předmět. Při neuhrazení pokuty může následovat její vymáhání právní cestou i v ČR. Jízda bez dálniční známky je pokutována zpravidla za 120 EUR, při neuhrazení může být ve správním řízení vymáhána konečná pokuta v přepočtu až do výše 72 000 Kč.

Jezdíte autem do Rakouska?

Zdroj: MZV CŘ
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články