Nařízení EU o povinné výbavě vstoupilo v platnost. Toto bude nutné mít v autě

                   

Nové nařízení EU vešlo v platnost včera, v neděli 5. května. Už se tak nevyhneme tomu, že vozy budou muset být povinně vybaveny výbavou, která může mnoho řidičů obtěžovat, nehledě na to, že nebude neobvyklé i možné zdražení vozidel.

Ve snaze jezdit bezpečněji

Co je hlavním důvodem tohoto nařízení? Má se jednat o bezpečnost. Proto EU jasně schválila nařízení, které se týká povinné výbavy vozidel, které by měla díky tomu různým nehodám předcházet. A pokud k nehodě nevznikne, nedojde ani ke škodě na zdraví a na majetku. Silnice tak budou bezpečnější. Zda se tyto předpoklady vyplní, na to si ještě počkáme.

Platí nařízení skutečně od zítřka?

Včera, tedy v neděli pátého ledna vešlo toto nařízení oficiálně v platnost. Nutno však dodat, že samotný zákon, který o této povinné výbavě mluví, počítá až s květnovým datem roku 2022. V tento termín už musí mít dané povinné prvky výbavy všechny varianty nových modelů a nových generací, které budou sjíždět z výrobních linek. O dva roky později, tedy v květnu roku 2024 bude toto nařízení platit pro všechna nová auta. Jednoduše řečeno, od roku 2024 už nekoupíte auto, které by tento pro mnoho lidí kontroverzní výčet povinné výbavy nemělo.

Výčet povinné výbavy je bohatý

Pokud se máme podívat na to, co vše budou muset nová auta mít, může se někomu zdát, že už mluvíme o autech vyšších tříd, jelikož ta jsou dnes těmi, kde je něco podobného běžné. Jde třeba o systém nouzového brzdění, systém detekce předmětů při couvání, ale měl by to být také inteligentní omezovač rychlosti, který bude na tu povolenou řidič aktivně (dost možná nejenom) upozorňovat. Dále nelze zapomínat na takzvanou černou skříňku která zaznamená stav před nehodou. Také by ve vozech měla být příprava na budoucí instalaci alkohol testeru (tady už víme, jaká povinná výbava se objeví v budoucnu).

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články