Naučte se ohodnotit bazarové auto. Tipy, které ušetří peníze i problémy

                   

Ne každý si může dovolit nové auto. A ne každý ho chce. Mnoho lidí tak vyrazí do autobazaru, nebo prohlíží nabídky inzertních serverů. Pokud je nějaké auto zaujme, následuje osobní prohlídka. A ta by měla být pokud možno důkladná. Dáme vám několik tipů, na co se zaměřit a na co hledět. Umět kouknout na správná místa a dobře posoudit stav, to je cesta, jak se dají ušetřit peníze, ale i problémy.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pozor na stav tachometru

Statistiky ukazují, že tachometry se stáčí skutečně ve velkém. V tom případě kupující pořizuje auto, které má najeto podstatně více, než je realita. Jak se tomu dá předcházet? Vhodné jsou různé databáze a služby, které pomohou ověřit historii vozu a tak lze zjistit, zda nebylo s tachometrem jakkoliv manipulováno. Dále je vhodné všímat si toho, zda interiér a jeho opotřebení odpovídá nájezdu na tachometru. Můžete to porovnat třeba s vaším vozem, nebo s autem vašich přátel, kde se s tachometrem nemanipulovalo.

Zjistěte, zda auto nebylo bourané

Téměř u každého inzerátu dnes najdete zmínku o tom, že auto nebylo bourané. To je statisticky nemožné a tak ke každému vozu přistupujte jako k autu, které bourané bylo a prodávající vám to tají. Jak poznat, zda je něco v nepořádku? Možností je celá řada. Podívejte se třeba na to, jak a zda lícuje karoserie a zda vše dobře navazuje. Zajímejte se i o to, zda nevidíte nějaké sváry, které jsou očividně dodělávané. Zajímejte se také o to, zda všechny okénka pocházejí ze stejné série, nebo zda na voze nejsou neoriginální díly. Též je dobré zaměřit se na vrstvy laku, které mohou ukazovat na opravu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Při zkušební jízdě dobře poslouchejte

Pokud bylo doposud vše v pořádku, můžete si zažádat o zkušební jízdu. Během ní vypněte rádio a poslouchejte. Jakýkoliv zvuk, který se vám nejeví jako běžný, může být podezřelý. A je jedno, zda jde třeba o různé vrzání interiéru, o netradiční profukování zvuku kolem vozu, nebo jde o zvuk, který vychází z prostoru motoru. Pokud se vám zdá, že tyto zvuky ukazují na problém, není dobré v jízdě pokračovat a raději odmítněte. Pokud je auto v pořádku, tak by se u něho žádný nestandardní zvuk objevovat neměl.

Zajímejte se o dokumenty

Čím více jich prodávající dodá, tím lépe. Ukazuje to jak na to, že se o své auto dobře staral, tak i na to, že před vámi nechce nic tajit, jelikož není co. Dobře vedená servisní knížka je základem toho, že s vozem bude patrně vše v pořádku. Ne každé auto ji ale má, protože servisní prohlídky jsou často zanedbávané. Pozor ale třeba i na technický průkaz. Zda odpovídá historie majitelů, zda nebyl vydán náhradní, nebo zda zde nejsou zapsány změny, které nedávají smysl a nemají logiku. I toto by mohlo ukazovat na možné problémy.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zkontrolujte technický stav

Jde o nezbytnou kontrolu, u které však musíme připomenout, že vše je individuální. Je rozdíl, zda kupujete auto staré rok, nebo auto staré 11 let. Na tom druhém je třeba počítat s tím, že nebude ve stoprocentním stavu, bude se zde objevovat nějaká ta koroze, nebo možná poškození. Vhodné je vyrazit s takovým vozem do dílny, kde ho prohlédne zkušený mechanik. Ten by měl především pomoci zjistit, zda zde nejsou nějaké závady, které jsou existující a zamaskované, nebo závady, které by mohly být dokonce životu nebezpečné.

Dejte na první dojem

Při nákupu vozu se vyplatí dát na svou intuici. Jednoduše řečeno, pokud vám na voze cokoliv nesedí, raději ho nechte být a hledejte jinde. Mohou to být nesrovnalosti v papírech, mohou to být problémy s technickým stavem, s jeho historií, ale i s tím, že prodejce na vás nepůsobí moc seriózně. Třeba se snaží stáčet řeč jinam, nebo se může snažit vyvíjet na vás velký tlak. Nepodlehněte mu a ve vlastním zájmu odmítněte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články