Návyky, kterými řidiči neustále ničí svá auta. Drobnosti a malichernosti stojí na opravách desítky tisíc korun

Mnozí řidiči si myslí, že jezdí dobře a chovají se k autu správně. Opak je pravdou, zlozvyky ničí auto a zvyšují náklady na opravy.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem David Kubrt Auto
                   

Někteří řidiči ignorují fakt, že o auto je třeba se starat. A také že je k automobilu třeba přistupovat zodpovědně co do správných návyků. Jsou motoristé, kteří vztah k vozidlu zúžili na to, že sednou za volant, jedou, vystoupí. A to je vše. S občasnými nevyhnutelnými návštěvami u čerpacích stanic. Jenomže to, jak se řidič k autu chová, se projevuje na jeho životnosti. Chyby stojí po čase – byť někdy docela dlouhém – desítky tisíc korun na servise.

Nejde jen o servis, autu pomůže i ohleduplný přístup

Existují obecně známá fakta, jako je nutnost vyvarovat se hrubé jízdy na studený motor, protože viskozita oleje se v autě mění s teplotou a její optimální hodnoty je dosaženo až po zahřátí. Nebo že uživatelé naftových aut by měli mít na paměti, že krátké cesty nejsou pro jejich vozy vůbec dobré. To vše kvůli konstrukci systému následné úpravy výfukových plynů vybaveného filtrem pevných částic neboli DPF. To samé platí i pro majitele vozu s přímovstřikovými motory, tam zase hrozí při krátkých cestách karbonizace.

iZdroj fotografie: iStock

Dalším obecně známým a často praktikovaným zlozvykem řidičů je tankovat naplno. Mnoho řidičů plní nádrž více, než je její kapacita. A když do nádrže nalijeme příliš mnoho paliva, nateče i tam, kam nemá, a může dojít k vážné poruše. Co dalšího řidiči ještě dělají a nevědomky tak poškozují své auto? Dalším problematickým zvykem je nevyhovující styl řízení. Agresivní řízení či prudké zrychlování a brzdění nejenže způsobuje nadměrné opotřebení brzdového systému a pneumatik, ale také zvyšuje spotřebu paliva. Navíc může takové chování vést k nebezpečným situacím na silnici.

Drtit auto smykem v každé zatáčce? Řidič „si to zaplatí“

Plynulá, vyvážená jízda je zde klíčem k šetření auta a zajištění bezpečnosti všech účastníků silničního provozu. Někteří řidiči mají tendenci nechat v autě shromážděno nepotřebné zboží. Věci, které nepotřebujete, by neměly zůstávat ve vozidle. Přebytečný náklad zvyšuje spotřebu paliva a zatěžuje podvozek auta. Navíc při prudkém brzdění se může stát, že neuchycené předměty se stanou nebezpečnými projektily.

iZdroj fotografie: BMW

Nedostatečná údržba vozidla je dalším častým problémem. Mnoho řidičů podceňuje pravidelnou údržbu, jako je výměna oleje, filtrů a kontrola tlaku pneumatik. Podceňování těchto rutinních úkonů může vést k postupnému poškození motoru, zvýšení spotřeby paliva a dalším problémům s autem. Je důležité dodržovat doporučené servisní intervaly a pečlivě se starat o své vozidlo.

Hygiena je základ nejen pro člověka, ale i pro auto

Jedno z nejzákladnějších pravidel údržby auta, které řidiči podceňují, je pravidelné mytí. Čištění a ochrana karoserie jsou důležité úkony nejen z estetického hlediska, ale také pro ochranu povrchu vozidla před škodlivými vlivy prostředí, jako jsou soli na silnicích a různé nečistoty. „Nekvalitní mycí prostředky a nedostatečné oplachování,“ upozorňuje expert na servis japonských a evropských aut pan Pavlíček, „mohou způsobit trvalé poškození laku.“ Pravidelné mytí a používání kvalitních přípravků na ochranu karoserie prodlouží životnost laku a udrží váš vůz v dobrém stavu.

Dodržování správných tlaků pneumatik je dalším klíčovým prvkem údržby vozidla. Nedostatečně nahuštěné pneumatiky zvyšují spotřebu paliva, zhoršují jízdní vlastnosti vozidla a zkracují životnost pneumatik. Naopak příliš vysoký tlak může vést k nerovnoměrnému opotřebení pneumatik a snížení přilnavosti. Pravidelná kontrola a správné nastavení tlaku pneumatik jsou proto klíčové pro zajištění optimálních jízdních vlastností a bezpečnosti na silnici.

Tankovat do auta naftu z pofiderního zdroje se nevyplácí

Neadekvátní výběr paliva je dalším faktorem, který může negativně ovlivnit výkon a životnost motoru. Používání nekvalitního paliva s nízkou oktanovou hodnotou nebo nesprávného typu paliva pro daný motor může vést k problémům s výkonem, zvýšené spotřebě paliva, a dokonce i poškození motoru. Je důležité se řídit doporučeními výrobce a tankovat kvalitní palivo odpovídající požadavkům daného vozidla.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Je nutné zmínit také nevhodné parkování. Mnozí řidiči se dopouštějí parkování na nevhodných místech, jako jsou nerovné povrchy, příliš vysoké obrubníky nebo překážky. Takové parkování může způsobit poškození podvozku, kol, nebo dokonce karoserie vozidla. Doporučuje se vybírat vhodná parkovací místa, která jsou bezpečná a nezatěžují vozidlo.

Dlouhodobě pozitivní vztah k autu se vrátí nižšími náklady

Závěrem je třeba zdůraznit, že dodržování správných návyků a péče o vozidlo jsou klíčové pro jeho dlouhodobou spolehlivost, bezpečnost a ekonomickou provozuschopnost. Vyhněte se škodlivým zvykům, jako je prudká jízda na studený motor, nedostatečná údržba nebo nevhodné parkování, a přispějte k prodloužení životnosti automobilu. Je třeba brát správnou údržbu a péči jako investici do budoucnosti vlastního auta.

Jak se k autu chováte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45