Nealkoholická piva ve skutečnosti obsahují alkohol. Dechová zkouška vyjde pozitivní, pozor na past pro řidiče

Dát si před jízdou nealkoholické pivo a hned sednou za volant je riskantní. Pár minut po konzumaci nadýcháte při zkoušce alkohol.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Nealkoholické pivo ve skutečnosti obsahuje alkohol, v závislosti na značce a typu dokonce až 0,5 %. Znamená to, že když si dáte půllitr, tak při zkoušce alkoholtesterem nadýcháte? Ano, ale tak jednoduché a jednoznačné to není. Oněch 0,5 % alkoholu je pro srovnání asi osmina toho, co obsahuje běžné desetistupňové pivo. Kolik nealkoholických piv byste museli vypít, abyste nadýchali? Odpověď vás možná překvapí. 

Nealkoholické pivo obsahuje alkohol

U nás, jak asi každý ví, platí nulová tolerance alkoholu při řízení vozidla. A tak je zřejmé, že jakýkoli nápoj, po kterém řidič nadýchá více než nulu při dechové zkoušce, je rizikový. Jak je tedy možné, že výrobci prezentují nealkoholické pivo jako vhodné pití pro řidiče? Navíc jako „nealkoholické,“ když alkohol ve skutečnosti obsahuje?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nealkoholické pivo podle zákona může mít určitý obsah alkoholu. Hranice stanovená zákonem je 0,5 %. To mimochodem znamená, že jeho prodej je povolen i pro nezletilé. Společnost se tedy tváří, jako kdyby nealkoholické pivo nemělo žádný obsah alkoholu, navzdory tomu, že malý podíl etanolu obsahuje. 

Co se stane, když vypijete před jízdou jedno nealko pivo?

Nealkoholické pivo se u nás kdysi jmenovalo Pito. Šlo o spojení dvou slov, Pivo a Auto. Po Sametové revoluci došlo k rozmachu výroby a nealkoholická piva začaly vyrábět téměř všechny větší pivovary. Populární nealkoholické pivo původem z Nošovic má podle tabulek méně než 0,5 % alkoholu. Verze s ovocnou příchutí, typicky pomelo a grep, má pouze 0,3 % alkoholu. Tudíž je vhodné pro řidiče. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Praktické testy ukázaly, že ihned po vypití nealkoholického piva můžete nadýchat alkohol, a to v minimálním množství. Ne nulovém, což je povolené zákonem. Pár minut po konzumaci ovšem etanol z dechu vyprchá a řidič nenadýchá nic. To znamená, že když vypijete nealkoholické pivo a počkáte pět minut, než sednete za volant, bude vše v pořádku. A to platí i pro situaci, vypijete-li piv více. Nealkoholické pivo není riskantní pro řízení, nijak neovlivňuje vnímání a chování řidičů, krátce po vypití však může být alkoholtesterem identifikováno. 

Pijete před jízdou nealkoholické pivo?

Zdroj: MensHealth
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Kolik platí česká armáda za provoz stíhaček a vrtulníků? Zbytečně moc, ukazuje analýza. A to chce ještě více drahých strojů z USA
Události247.cz
Události247.cz
Co se děje se zajatými ukrajinskými dětmi? Čečenci je odvážejí na utajovaná místa
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč někdy ve dne můžeme vidět měsíc a jindy ne: Záhadný jev má několik podmínek
adbz.cz
adbz.cz
Kouzelná proměna minibusu v obytné auto v pouhých 4 minutách. Mladá dívka ji zvládla skoro sama