Nouzové brzdění z 230 km/h na 140 km/h během tří vteřin. Do levého pruhu vjel řidič, který se nepodíval do zrcátka

Přestože na některých evropských dálnicích není omezená maximální povolená rychlost, není dobrý nápad přitisknout k podlaze plynový pedál a jet co to dá.

i Zdroj fotografie: Mercedes-Benz
                   

Na některých německých dálnicích není omezená rychlost na tradičních 130 km/h takže si to tam spousta řidičů sviští i dvousetkilometrovou rychlostí. I když kvalitní dálnice, žádný rychlostní limit a nadupané auto svádí k tomu, sešlápnout plyn a jet, co to dá, moc chytrý nápad to není. Při tak velké rychlosti je jakýkoli manévr velmi nebezpečný. A nikdy nevíte, čím vás mohou překvapit ostatní účastníci silničního provozu.

Centimetry do kolize

Přesně to se stalo na jedné z dálnic v Německu, což zaznamenala kamera v jednom z vozů. Šedý Mercedes uháněl podle údajů GPS téměř 240 km/h v levém pruhu a chystal se předjíždět automobily v pravém pruhu. Na záběrech videa je vidět, jak těsně před něj vjede červený Mercedes. Při tak vysoké rychlosti vozy dělily od srážky centimetry. Auto muselo zpomalit o sto kilometrů v hodině na malém úseku ve velmi krátkém čase.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řidič červeného Mercedesu, který vjel do levého pruhu, se zřejmě nepodíval do zpětného zrcátka, jaký provoz je za ním anebo špatně odhadl vzdálenost. Automobil se ocitl na kolizním kurzu s šedým mercedesem, který jel mnohem vyšší rychlostí. Záběry ze šedého vozu jedoucího v levém pruhu ukazují, jak z plné rychlosti kolem 240 km/h začal razantně nouzově brzdit. Je slyšet i jak se aktivovalo ABS. Tragédie se blížila.

Náhlá změna jízdního pruhu

Je otázkou, co vedlo řidiče červeného Mercedesu k tak riskantní změně jízdního pruhu. Je jasné, že chtěl předjet vůz před sebou. Ale nepodívat se do zpětného zrcátka, je amatérský prohřešek. Ve hře může být i varianta, že se do zrcátka podíval ve chvíli, kdy šedý mercedes měl v mrtvém úhlu. Možné také je, že vůz v levém pruhu viděl, ale špatně odhadl jeho vzdálenost a rychlost.

Jednoduše řečeno se řidič červeného Mercedesu mohl domnívat, že to prostě stihne. Každopádně jeho liknavost nebo nepozornost vedla k velmi nebezpečné situaci, která mohla vyústit i v tragédii. Předjíždění patří k jednomu z nejrizikovějších manévrů, který na silnici řidič udělá. Je proto důležité, být hodně pozorný a obezřetný. Přehánět to s rychlostí není moc dobrý nápad ani na dálnicích, kde se to smí.

Jakou rychlostí nejčastěji na dálnicích jezdíte vy?

Zdroj: Dave0oo

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru