Nebyl viníkem nehody, přesto byl odsouzen. Jel o trochu rychleji

                   

Na silnici může docházet ke kuriózním situacím. Jistě si možné vzpomenete na známý případ sraženého chlapce, kdy se řidič vozu domáhal škody za poškození svého auta. O tom však mluvit nebudeme. Zamíříme k našim sousedům do Polska a podíváme se na případ řidiče, který nebyl viníkem nehody, a přesto byl soudem odsouzen. Proč?

Srážka s chodcem

Hezky po pořádku. Důvodem, proč řidič stanul před soudem, byla srážka s chodcem. K té došlo v oblasti Legionowo poblíž Varšavy. Řidič se svým projížděl vedle řady zaparkovaných aut, když z ničeho nic, zcela nečekaně, se mezi zaparkovanými auty vynořil chodec, který se rozhodl přecházet. V tu chvíli to zamířil přímo pod kola projíždějícího vozu. Jeho řidič pochopitelně nestačil zareagovat, chodce srazil a ten následně zemřel.

Jasná vina chodce

Bylo jasně prokázáno, že v tomto případě byl na vině chodec. Řidič vozu ho nemohl vidět a chování chodce nebylo možné předvídat, jelikož se zcela nečekaně rozběhl směrem do vozovky. Navíc se ji rozhodl přecházet ve zcela nepřijatelném místě. Za dopravní nehodu, tedy její vznik, rozhodně nemohl řidič, ale mohl za ní chodec. Takové byly závěry vyšetřování této dopravní nehody.

Řidič přesto odešel od soudu s trestem

Co je však na celé situaci paradoxní? Že i když byla vina stoprocentně na chodci, řidič přesto odešel od soudu s trestem. Hrozilo mu dokonce i vězení, ale soudce se nakonec rozhodl pro o poznání mírnější formu trestu, v podobě pokuty. Proč? I řidič něco porušil.

Při zkoumání nehody a brzdné dráhy vyšlo najevo, že rychlost řidiče byla vyšší, než je povolená rychlost v daném místě. Povolena zde byla čtyřicítka, zatímco on jel podle závěrů znalců rychlostí 42,6 kilometrů v hodině. Ano, o 2,6 km/h rychleji. A to mohlo mít vliv na samotný průběh nehody, včetně zranění, které chodci způsobil. Právě to byl důvod, proč byl pokutován i řidič samotný.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články