Nedokonale maskovaná „policejní“ Škoda řádí v Česku. Pražský řidič zaznamenal na cestách neobvyklé auto

Běžný řidič mimo policejní službu nesmí jezdit s autem, které vypadá jako policejní. V případě porušení se dopouští protiprávního jednání.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Dalibora Roška
                   

Chybovat je lidské. Ten, kdo nikdy neudělal žádný přešlap, ať hodí kamenem. Zdá se, že chybují i policisté, když vysílají do akce služební automobil, který má být maskovaný. Vozidlo není zcela v civilním provedení, ke karoserii lakované v běžném nenápadném odstínu působí jeden díl výrazně nepřehlédnutelným dojmem. Jde o služební automobil, chybu v servisu, vtip anebo dokonce o záměr kreativního majitele vozu, který balancuje na hranici zákona?

V pražských ulicích jezdí auto s díly z policejní Octavie

Čtenář, pan Dalibor Rošek, nám poslal fotku, kterou pořídil 2. dubna 2023 v Praze nedaleko Podolského nábřeží. S dotazem, zda se jedná o policejní automobil, který má být maskovaný. A zda policie udělala při maskování chybu, když zapomněla přetřít přední nárazník. Na fotografii je skutečně modrá Škoda Octavia, která nijak zásadně nevybočuje z toho, co lze vidět na našich silnicích. Ovšem pečlivý pozorovatel si všimne nárazníku.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Ten je ve stříbrném laku se „služebním“ polepem tak, jak jej známe z policejních aut. Jedná se tedy o policejní auto, které je zakamuflované do modré civilní barvy, jak se ptá čtenář? Ne, samozřejmě že ne. O tom, jak se ale nárazník na auto dostal, lze spekulovat, protože není jednoduché dostat se k automobilům a náhradním dílům z bývalých policejních aut. 

Jezdit s autem, které vypadá jako policejní, je nelegální

„Vyřazování policejních vozidel probíhá pravidelně, nicméně jedná se o velkoobjemové prodeje, kdy vozidla kupují společnosti za účelem jejich likvidace, případně předělání na komerční využití,“ okomentoval náš dotaz vedoucí oddělení tisku Policie ČR, plk. PhDr. Ondřej Moravčík, „soukromým osobám se vozidla neprodávají, protože jsou jednak většinou již velmi zastaralá, ale hlavně by to bylo mimořádně administrativně náročné.“ 

iZdroj fotografie: Policie ČR

Může nebo mohla se dostat Škoda Octavia v policejních barvách do rukou veřejnosti, respektive člověka, který není policistou? Teoreticky ano. „Každé krajské ředitelství prodává svá vozidla samostatně, a v tomto byl v minulosti i rozdíl. Posledních několik let ale vozidla prodáváme bez policejních markantů,“ pokračoval s vysvětlením vedoucí oddělení tisku Policie ČR, „dříve se prodávala i v policejních barvách s tím, že nový majitel musel vozidlo odstrojit a sundat polepy.“ 

Auto po službě končí většinou rovnou ve šrotišti

Může zde vzniknout nějaký problém? Podle vedoucího oddělení tisku, plk. Moravčíka, ne. „Obecně ale toto problém není, protože jednak se prodávají většinou auta už tzv. do šrotu,“ vysvětlil plk. Moravčík, „ale hlavně případný nový majitel by ve vozidle s policejními markanty mohl páchat protiprávní jednání, a to je dostatečným strašákem proto, aby v tom nejezdil.“ Jedná se totiž o to, že zákon přesně stanovuje, kdo může s vozy v policejních barvách jezdit. A také definuje postihy, pokud někdo z řad občanů mimo Policii toto poruší.

Protiprávní jednání je ošetřeno zákonem č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Legislativa říká, že „provozovatel vozidla je povinen zajistit, aby barevné provedení a označení vozidla nebylo zaměnitelné se zvláštním barevným provedením vozidel Vojenské policie podle zvláštního právního předpisu, policie podle zvláštního právního předpisu, celní správy podle zvláštního právního předpisu, obecní policie podle zvláštního předpisu, Vězeňské služby České republiky (dále jen „Vězeňská služba“) podle zvláštního předpisu a vozidel jednotek požární ochrany podle zvláštního právního předpisu.“

Zákon mluví jasně i ohledně finančních postihů

Dále je také stanoveno, že „fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že (…) na místě veřejnosti přístupném neoprávněně užívá na vozidle, plavidle nebo letadle zvláštní barevné provedení a označení používané na služebních vozidlech, plavidlech a letadlech policie anebo zvláštní barevné provedení a označení s ním zřejmě zaměnitelné.“ Nejde samozřejmě pouze o fyzické osoby, paragrafy zákona upravují i situaci, kdy dojde k přestupku páchaném právnickou osobou nebo fyzickou osobou podnikající. Co za to? Lakonicky položená otázka směřuje k postihům, kterým se pachatelé přestupků vystavují.

iZdroj fotografie: Krokodyl / Creative Commons / CC-BY-SA

Zákon říká, že „za přestupek spáchaný fyzickou osobou (…) může být správním orgánem uložena pokuta až do výše padesáti tisíc korun. Právnické osobě pak lze za přestupek (…) uložit pokutu do dvaceti tisíc korun, respektive pak do výše padesáti tisíc korun.“ Důležitý je tak aspekt záměru. Je rozdíl mezi tím, když člověk spáchá přestupek řekněme nevědomky, nevhodným použitím barev či samolepek a tím, když se vědomě vydává za policii nebo když chce dokonce pod maskou policie páchat trestnou činnost. Každopádně jezdit s autem, které má na sobě policejní barvy a znaky, je minimálně nevhodné.

Co si myslíte o tajemné Octavii vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45