Jaký je nejlepší způsob nabíjení telefonu v autě? Mnoho řidičů to vůbec neví, zbytečně dělají školáckou chybu

Jak správně nabít mobilní telefon za jízdy v autě? Existuje několik možností, vždy je ale třeba mít na paměti, že jde o bezpečnost.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Nabíjení telefonu v autě se stalo běžnou součástí našich každodenních cest. Existuje mnoho možností, ale jaký je ten nejlepší způsob? „Mnoho řidičů s oblibou využívá indukční nabíječku,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. „Ta se jeví jako nejpohodlnější řešení.“ Ne každý automobil jí ale disponuje. „Pokud však váš vůz takovou výbavu nemá,“ dodává expert, „můžete využít jiná řešení.“ 

Bez mobilu to dnes nejde, řada lidí je na něm přímo závislá

Patří sem držáky na telefony s indukčním nabíjením nebo speciální indukční podložky. V mnoha případech je však instalace tohoto typu zařízení náročná. Pak se podle experta musíte spolehnout na jiné metody. Zde hodně záleží na soukromých preferencích při výběru správného zdroje nabíjení. Indukční nabíjení je tedy asi to nejoblíbenější, ale ne nejvíce rozšířené. Zatím. Indukční nabíječky se staly mezi řidiči populární volbou.

iZdroj fotografie: Pexels

Jsou pohodlné a nevyžadují žádné kabely. Pokud váš vůz není vybaven tímto systémem, můžete použít držáky na telefony s indukčním nabíjením nebo speciální indukční podložky. Podle mnoha testů je nabíjení pomocí kabelu o 30 % rychlejší než indukční nabíjení. Většina vozů má USB porty, které umožňují nabíjení pomocí kabelu. Existují různé typy USB portů, jako USB-C nebo USB-A, jež mohou být použity s různými nabíječkami.

„Zaparkoval jsem podél elektromobilu, ten začal hořet.“ Neuhádnete značku a model, ani jak dopadl chudák, který zaparkoval vedle

Samozřejmě lze využít i různé redukce, pokud daný model mobilního telefonu disponuje nějakým atypem pro konektivitu. Zapalovač a powerbanka? Trochu archaické, ale stále funkční. Nabíjení přes zásuvku zapalovače nebo pomocí powerbanky jsou také možnosti. Jsou to pohodlná řešení, zejména pokud nemáte k dispozici jiné zdroje energie. Jinak řečno jde o jediný systém u starších a starých aut.

Nabíjet mobil v autě lze různě, umí to i velmi stará auta

Každá metoda nabíjení má své výhody a nevýhody, a proto je důležité vybrat tu nejvhodnější pro vaše potřeby. „Pokud preferujete rychlost nabíjení, může být kabelové nabíjení nejlepší volbou,“ vysvětluje odborník Pavlíček. Pokud vám jde spíše o pohodlí, může být ideální indukční nabíjení. Důležité je také zohlednit kompatibilitu s vaším telefonem a pohodlí při používání.

iZdroj fotografie: Škoda

Zároveň, a to už jde mimo technickou rovinu, je zde rovina bezpečnostní. Je nežádoucí, aby při dobíjení telefon mohl „cestovat“ po autě bez kontroly. Aby ohrožoval za jízdy řidiče či posádku. Nebo naopak aby byl umístěn v zorném poli řidiče. Je nepatřičné, aby řidič s telefonem za jízdy manipuloval a telefonoval. Nebo dokonce sdílel cosi na sociálních sítí nebo se nahrával. Mobil má být někde ukotvený a v klidu se nabíjet.

Jak nabíjíte mobil vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články