Objevili jsme místo, kde se dá natankovat 1 litr benzínu za 15 Kč, nafta za 17 Kč. Jak je to možné? Absurdní realita na vzestupu

Rozdíly v cenách paliva jsou v ČR nepřiměřené, jde o stovky Kč na nádrž, jak je to možné? Benzín přitom může být levnější.

i Zdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě.cz
                   

Jednoduchá odpověď, pokud by přinášela šokujícím způsobem pozitivní zprávu, by byla asi za milion. Jak ušetřit na benzínu, jak a kde koupit nejlevnější naftu? Ceny pohonných hmot v České republice jsou stále vysoké. To nutí řidiče přemýšlet, kde by mohli natankovat levněji. Nevím jak vy, ale já to řeším. Jezdím tam, kde je levné palivo. Raději minu dvě tři čerpací stanice, pokud mají vysoké ceny, a dojedu k té nejlevnější.

Co člověk čeká na pumpě? Levný benzín, o kafe tady nejde

Nepotřebuju mít u stojanu sluhu, který mi natankuje. Nemusím si dávat čerstvě mletou arabiku půl na půl s robustou. Nejsem v kavárně, jsem na pumpě. A tam čekám jedno. Že na tankuji, a že na tankuji za co nejnižší cenu. I přesto, že ceny benzínu a nafty rostly a leckdy dosahovaly rekordních hodnot, existují místa, kde je stále možné natankovat za velmi nízké ceny. Pokud si myslíte, že je to dobrá zpráva, počkejte, než skočíte do auta. Popřípadě než začnete do kufru ještě házet prázdné kanystry. Tak jednoduché to zase není.

i

Pokud by někdo měl obavu, že by musel k nejbližší levné pumpě třeba trajektem, není tomu tak. Oblíbenou dovolenkovou destinací se víc a víc stává Island. Právě tam je ale benzín nejdražší v Evropě. V přepočtu stojí jeden litr drsných 50 Kč. Když vezmeme průměrné ceny, tak nejlevněji v Evropě je v Rumunsku a Bulharsku. Tam stojí litr benzínu v přepočtu 31,90 Kč. To už je slušná cena.

5 z 6 řidičů platí za benzín a naftu víc, než musí. Patříte mezi ně? Víme, jak v létě snížit spotřebu

Na tu se u nás dostanete, maximálně když jsou u nás dobré dny na čerpací stanici Tank Ono. Tak kde je tady ten nejlevnější benzin? Není to tak daleko, jak by se mohlo zdát. Nejlevněji tankuji do svých aut palivo v Bělorusku. Tam litr benzínu stojí pouhých 15 Kč, nafta 17 Kč. To je v dnešní době naprosto nepředstavitelné. Nicméně možnost jet tam je prakticky nereálná kvůli vzdálenosti. Ta prostě dělá cestu neekonomickou. Byť je to kousek, relativně.

Není to daleko, ale jet tam natankovat se samozřejmě nevyplatí

Po silnici asi 530 km z Havířova. Stejně jako kvůli politickým a legislativním překážkám, které zahrnují vízovou povinnost a složitý vstup do země. Bělorusko je totalitní zemí, Bělorusko je v područí Ruska. Tam prostě jet nechcete, pokud nemusíte. Pokud tedy připustím, že Bělorusko je sice extrémně levné v porovnání s Českem, ale nemá smysl tam jezdit, tak pak tedy kam? Svého času bylo levněji v rámci tankování třeba v sousedním Rakousku.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě.cz

Nebo v příhraničí do Polska. Nic z toho už neplatí. Zmínil jsem Rumunsko a Bulharsko. To platí, tam je opravdu v průměru levněji než u nás. Aktuálně je u nás cena Naturalu 95 v průměru 35,80 Kč a cena nafty 34,08 Kč. Pokud tankujete levněji, může být. Ale pak netankujete v Praze nebo na dálnicích mezi největšími českými městy. Rozdíly mohou být opravdu extrémní. Já občas tankuji v jižních Čechách u výše zmíněné značky.

Rozdíl mezi pumpami v ČR je klidně 5 Kč na jeden litr! Proč?

Když pak přijedu do Prahy, je rozdíl na litru nafty klidně 5 až 7 Kč. Neuvěřitelné. Situace v České republice je ve značných rozdílech v cenách paliva odrazem toho, jak se to liší podle regionu, typu pumpy. Podle toho, jaké palivo si motoristé zvolí. Jak jsem řekl, v metropolitních oblastech, jako je Praha, jsou ceny tradičně vyšší. Zatímco ve venkovských oblastech mohou být výrazně nižší. A tím nemyslím Brno nebo Moravu.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě.cz

Velké čerpací stanice, zejména na dálnicích, jsou dražší, zatímco malé, soukromé pumpy mohou nabídnout lepší ceny. Mnoho řidičů z příhraničních oblastí zvažuje, zda se vyplatí tankovat za hranicemi. Polsko se jeví jako atraktivní možnost. Ale už tomu tak není. Tankovat v Polsku nemá smysl, tedy v průměru. Pokud si najdete levnější pumpu, pak ano. Ale oficiálně je v Polsku Natural 95 levnější o 20 haléřů na litr, nafta je dražší o 1,40 Kč.

Ceny se časem mění, teď je palivo u nás relativně levné

Ještě nedávno byla pro českého řidiče zajímavá situace v Rakousku. Tam byl benzín levnější než v České republice. Dnes je u rakouských sousedů palivo dražší. Litr benzínu i litr nafty vyjdou v průměru dráž shodně o 1,20 Kč. Dřív platilo, ve srovnání s ostatními zeměmi v Evropě, že jsou ceny benzínu v České republice jedny z nejvyšších. Teď je tomu jinak. Je to naopak. V průměru jde ale o haléřové až korunové rozdíly. Při cestě na dovolenou nebo krátkém výletu do zahraničí se nevyplatí spekulovat nad tím, že by si vzal řidič do kufru kanystr. Je to zbytečné.

Jsou ceny benzínu u nás v pořádku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články