Pravda o českých autobazarech: Mechanik potvrdil to, o čem se jen spekuluje

Český zákazník je na trhu s ojetými automobily konzervativní. Vážně platí, že miluje Škodu, Volkswagen a Korejce?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jaké jsou nejpopulárnější značky mezi ojetými automobily, které modely hrají v poptávce českých zákazníků prim? Předpokládá se, že za nejžádanější automobilovou značku u nás lze považovat mladoboleslavskou Škodu. Mluví se o tom, že lidé milují vozy značky Volkswagen. Pak jsou tady také korejská auta a Japonci, o kterých ale leckdy panují kritické názory. A pak třeba Ford, který je dokonce cílem jadrných vtipů o cestě autem tam a zpátky vlakem.

Zákazníci v ČR milují ojetá auta určitých značek a modelů

Zeptali jsme se na názor servisního specialisty na japonská a evropská auta pana Pavlíčka. Ten na základě letitých zkušeností a vlastních průzkumů mezi svými zákazníky potvrdil pět aut z kategorie kompaktních pětidveřových hatchbacků, o které je mezi lidmi velký zájem. „Samozřejmě k nám do servisu jezdí řada lidí s mnohem širším spektrem značek a modelů, než je uvedených pět,“ říká expert, „ale toto je určitě základ, jde o největší šlágry.“ 

Výběr je zatížen určitou chybu, subjektivním názorem. Majitelé aut podle odborníka na servis jen velmi zřídka přiznají chybu při koupi nesprávného auta a chválí i vozy, které za to nestojí. „Je třeba počítat s tím, že zákazníci většinou svá auta nekritizují,“ doplňuje automechanik. „Když už má někdo Dodge Nitro, velebí ho bez ohledu na realitu, problémy a neduhy auta.“ Přesto ale na základě interních záznamů dokáže servisní odborník vyjmenovat TOP 5 nejoblíbenějších kompaktních ojetin v českém prostředí.

iZdroj fotografie: Volkswagen

Volkswagen Golf VI generace (2008–2012)

Volkswagen Golf je jedním z nejoblíbenějších automobilů v historii a i jeho šestá generace se stala velmi oblíbenou mezi českými řidiči. Golf VI nabízí velmi kvalitní zpracování, nízkou hlučnost a vysokou úroveň bezpečnosti. Kromě toho disponuje velkým výběrem motorů, od dieselů po benzínové agregáty s rozsahem výkonů od 59 kW (80 k) až po 206 kW (280 k). Nejvýkonnější verze je Golf R s pohonem všech kol, který dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 5,5 sekundy.

Z hlediska provozních nákladů je doporučeno volit dieselové motory, zejména s označením TDI, které nabízejí nízkou spotřebu paliva. Mezi hlavní klady Golfu VI patří jeho kvalitní zpracování, skvělá jízdní dynamika, pohodlné sedačky a dobře ovladatelné ovládací prvky. Na druhou stranu mezi zápory patří poměrně náročná údržba a vyšší náklady na opravy oproti jiným automobilům této třídy.

iZdroj fotografie: Škoda

Škoda Fabia III generace (2014–2021)

Škoda Fabia III generace je dalším oblíbeným modelem mezi českými řidiči. Nabízí moderní vzhled, praktický interiér, dobrou výbavu a spolehlivost. Škoda Fabia III je k dispozici s benzínovými a dieselovými motory. Nejvýkonnější verze nabízejí výkon až 110 kW (150 k). Doporučené motory jsou značeny TSI pro benzínové a TDI pro dieselové agregáty. Mezi hlavní klady patří vysoká spolehlivost, nízká spotřeba paliva a dostatek prostoru pro pasažéry i zavazadla. Mezi zápory patří menší dynamika a horší jízdní vlastnosti ve srovnání s konkurenčními automobily.

iZdroj fotografie: Kia

Kia Ceed I generace (2006–2013)

Kia Ceed I generace je dalším modelem, který si získal velkou oblibu u českých řidičů. Tento automobil se vyznačuje moderním designem, kvalitním zpracováním, výborným poměrem cena/výkon a vysokou úrovní bezpečnosti. Ceed byl poprvé představen v roce 2006 a byl dodáván s motory o objemu 1,4 – 2,0 litru a výkonu 80 až 143 koní. Jeden z nejvýkonnějších motorů, který se v Ceedu objevil, byl čtyřválcový benzinový motor o objemu 2,0 litru s výkonem 143 koní. Tento motor se vyznačuje dobrým zrychlením a vysokou rychlostí, ale je poměrně „žíznivý“ a může být nákladný na údržbu.

Ceed nabízí pohodlný interiér a dostatečný prostor pro cestující i zavazadla. Jako každý automobil v této třídě má také své klady a zápory. Mezi jeho klady patří pohodlný podvozek, který zajistí plynulou jízdu i na nerovném povrchu, a relativně nízká hlučnost interiéru. Mezi zápory může patřit poměrně vysoká hmotnost, která může mít negativní vliv na spotřebu paliva. Pokud hledá člověk spolehlivé a ekonomické auto za rozumnou cenu, Kia Ceed I generace by mohla být dobrá volba.

iZdroj fotografie: Opel

Opel Astra III generace (2004–2014)

Opel Astra III generace se stala oblíbeným modelem díky svému praktickému interiéru, pohodlnému podvozku a vysoké úrovni bezpečnosti. Astra III nabízí širokou škálu motorů včetně benzinových a naftových motorů, které jsou dostupné v různých výkonech. Mezi nejoblíbenější benzinové motory patří 1.4 (66 kW), 1.6 (85 kW) a 1.8 (103 kW), zatímco mezi nejčastěji prodávané naftové motory patří 1.7 CDTI (74 kW) a 1.9 CDTI (88 kW).

Jako klady Opel Astry III lze uvést kvalitní zpracování, praktický interiér, nízkou hlučnost, vysokou úroveň bezpečnosti a relativně nízkou spotřebu. Mezi zápory může být uváděna menší prostornost na zadních sedadlech a omezený výhled vzadu z vozu. Při výběru konkrétního vozu je také třeba brát v úvahu riziko koroze na karoserii, které může být problémem u některých kusů.

iZdroj fotografie: Hyundai

Hyundai i30 I generace (2007–2012)

Hyundai i30 I generace je dalším oblíbeným modelem mezi českými řidiči. I30 nabízí moderní vzhled, kvalitní zpracování, spolehlivost a přijatelnou cenu ojetých vozů. Mezi nejoblíbenější benzinové motory patří 1.4 (80 kW) a 1.6 (93 kW), zatímco nejčastěji prodávaným naftovým motorem je 1.6 CRDi (85 kW). Jako klady Hyundai i30 lze uvést moderní vzhled, kvalitní zpracování, spolehlivost, nízkou hlučnost a relativně nízkou spotřebu. Mezi zápory může být uváděna menší prostornost v interiéru a na zadních sedadlech a omezený výhled vzadu z vozu. V rámci servisních problémů se u některých vozů mohou objevit problémy s turbodmychadlem a s odolností koroze u některých modelů.

Každá ojetina musí být před nákupem pečlivě prověřena

Závěrem je třeba připomenout, že existují výjimky, které jsou mimo průměr, a i mezi těmito vozy se dá najít skutečně špatný kus, který nelze jako koupi z druhé ruky doporučit. Každé z uvedených ojetých aut má své klady a zápory, ale všechna jsou velmi oblíbená mezi českými řidiči. Je důležité pečlivě zvážit své potřeby a preference při výběru auta. Nutností je před nákupem v autobazaru provést důkladnou prohlídku a testovací jízdu. Před koupí ověřit online původ vozu a historii, aby se předešlo případným nečekaným problémům. U každého z těchto aut by měl být kladen důraz na péči a pravidelné servisní prohlídky. Jen důkladná údržba může pomoci prodloužit životnost vozidla a minimalizovat náklady na opravy.

Jaké značky aut máte rádi vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Jahody po něm rostou jako zběsilé: Řeč je o manganistanu