Sedm nejspolehlivějších a zároveň levných motorů, které zvládnou bez problémů ujet až půl milionu kilometrů

Některé motory byly tak dobře navrženy, že dokázaly bez větších problémů a poruch přesáhnout hranici půl milionu kilometrů. Řidiči si je tak rychle oblíbili.

i Zdroj fotografie: Volkswagen
                   

Každý řidič si při koupi automobilu chce vybrat ten, který bude spolehlivě sloužit co nejdelší dobu. Některá vozidla jsou spolehlivá, zatímco jiná představují pouze špatnou investici. Kromě samotné kvality vyrobených dílů a celkového produktu, můžete životnost vozu ovlivnit i vy jako řidič. Délka provozu každého automobilu se zkracuje vlivem zanedbané údržby nebo protahování servisních intervalů. Dochází pak k většímu opotřebení, což má za následek někdy tak drahou opravu, že se už vůbec nemusí vyplatit.

Správná údržba je klíčem k úspěchu

Všichni výrobci dodávají k automobilu také příručku a servisní manuál. V nich jsou obsaženy mimo jiné i informace o pravidelné údržbě, které by se měl věnovat každý majitel vozu. Jedině tak je totiž schopen zajistit co nejdelší provoz auta bez poruchy. Jednou z hlavních částí každého vozidla je jeho pohonná jednotka. Aby byl zajištěn správný chod této složité součásti, musí obsahovat několik provozních látek, které je třeba pravidelně po určitém čase měnit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výměna oleje

Výměna oleje je jednou z nejdůležitějších servisních úloh, která má výrazný vliv na celou životnost motoru. Olej totiž kromě mazání také chladí motor, a při výměně dostává nečistoty pryč. V případě, že bude majitel automobilu přetahovat servisní intervaly výměny této provozní kapaliny, nastanou dva problémy. Prvním jsou nečistoty, které se místo vyplavení z motoru budou usazovat na jeho částech, a hrozí riziko ucpání některého kanálku. Druhá potíž spočívá v tom, že olej postupem času ztrácí své vlastnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V praxi to znamená to, že pokud nebude majitel automobilu pravidelně měnit olej podle servisních intervalů, může dojít ke zhoršenému mazání jednotlivých částí a zvýšenému opotřebení motoru. Další problém, který v tomto případě hrozí, je přehřívání, které může vézt až k deformacím jednotlivých částí. Pokud tedy chcete, aby váš motor vydržel i půl milionu kilometrů, měňte pravidelně olej.

Nejspolehlivější vozidla

Někteří řidiči měli při koupi svých vozů z pekla štěstí, a vybrali si právě ty, které vydrží nájezd i půl milionu kilometrů. Jedná se zejména o majitele vozidel, do kterých se montovaly určité typy těch nejspolehlivějších motorů. Jedním z nich je například Renault K4M, které tento výrobce montoval do svých modelů, jako je Laguna, Scenic nebo Megane.

iZdroj fotografie: Uživatel Huhu Uet / Creative Commons / CC BY-SA

Mezi ty nejspolehlivější motory patří také agregát s označením G4FC, který se montoval do některých modelů od výrobce Hyundai a Kia. Jednalo se například o modely i20, i30, nebo Elantra a Celestra. Jako velmi spolehlivé se ukázaly také motory Chevrolet B15D2, Volkswagen BSE 1,6 MPI, Honda R20A, Toyota 2AR-FE a Citroen TU5JP4. Všechny tyto agregáty zaznamenaly velký úspěch, když spousta z nich dokázala bez větších problémů překonat hranici půl milionu kilometrů. Máte podobné zkušenosti s některým vozem?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články