Největší sbírka automobilů na světě. Její hodnota přesahuje státní dluh ČR

Kdo vlastní největší automobilovou sbírku na světě a jakou má hodnotu? Odpovědi na tyto otázky naleznete právě v tomto článku.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Největší automobilovou sbírku nalezneme v malé zemi Brunej, která se nachází v jihovýchodní Asii a sousedí s Malajsií. Nejzajímavější na této zemi je však největší sbírka automobilů na světě, kterou vlastní vládce Bruneje, Sultan Hossanal Bolkiah. Je to nejvýznamnější sběratel automobilů a má přes pět tisíc vozů v celkové hodnotě přesahující 2,3 bilionu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ilustrační fotografie

Existují bohatí lidé a taky ti, co jsou šíleně bohatí. Ne každý však ví, jak nakládat se svým bohatstvím správným způsobem. Brunejský sultán má určitě jasno, do čeho investuje své finance. Fakt, že rád utrácí, potvrzuje mimo jiné to, že se nechal ostříhat za jedenadvacet tisíc dolarů. Jeho bohatství spočívá ve výnosech z rezerv ropy a zemního plynu. Země je pod jeho vládou bohatá a společensky bezpečná.

iZdroj fotografie: Unsplash
Ilustrační fotografie

Se sbírkou více než pět tisíc vozů od různých výrobců, modelů a éry není pochyb o tom, že Sultan chce mít něco, co mu budou ostatní závidět. Každá hlava státu se pyšní nějakým luxusním vozem. Žádná však nemá tolik automobilů jako Brunejský sultán. Pojďme si nyní představit některé vozy z jeho hojné sbírky.

Rolls Royce Phantom VI

Tento luxusní vůz byl do začátku 90. let k dispozici pouze ve speciální objednávce. Výroba karoserie tohoto vozu trvala přibližně 800 hodin. Jedním z majitelů tohoto vozu byl i Britský monarcha. Brunejský sultán však šel o krok napřed a nechal si vyrobit hned dva kusy tohoto luxusního vozu na zakázku. Ty jsou nyní součástí největší automobilové sbírky Sultana v jeho soukromé garáži.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ilustrační fotografie

Pozlacený Rolls Royce

Zájem o přizpůsobení automobilů má s tímto vozem zcela novou úroveň. Na svůj svatební den jel sultán v luxusní limuzíně Rolls Royce Silver Spur II. Muži, který žije v paláci plném přepychu to však nestačilo. Nechal celé auto pokrýt 24karátovým zlatem za cenu 14 milionů dolarů, aby bylo dost luxusní na tuto událost.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ilustrační fotografie

Ferrari Mythos

O tomto voze snil snad každý nadšenec Ferrari na světě. Pro jeho smůlu však nebylo dostupné pro veřejnost. Vůz, který byl schopný dostat se až na rychlost 290 km/h si tak dobyl srdce každého milovníka Ferrari. Takový vůz samozřejmě nemohl chybět v sultánově sbírce, a tak si nechal vyrobit na zakázku hned dva kusy tohoto rychlého automobilu.

iZdroj fotografie: Unsplash
Ilustrační fotografie

S celkovým počtem přes pět tisíc luxusních a přepychových vozů, kdy jeden má větší hodnotu než ten druhý, bychom si všechny vyjmenovávali asi pěkně dlouho. Výběr těchto nejznámějších a patrno dle ceny také velmi luxusních vozů však dozajista musí mluvit o všem. Brunejský sultán si velmi rád dopřeje a svou impozantní sbírkou aut se může pyšnit po celém světě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články