Nejvíce opravovaná auta v Evropě? Tyto značky a modely jako nebourané prostě nekoupíte

Koupit nebouranou ojetinu může být problém. Známe nejvíce bouraná auta, vybírat je třeba ze značek a modelů, se kterými řidiči bourají nejméně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Která auta na trhu s ojetinami jsou nejvíce bouraná? Statistika vychází z mezinárodní platformy na prověřování automobilů před koupí. A řeší, jaké procento z aut na trhu má nějaký záznam z nehody a servisu. Nejvíce nehod a kolizí připadá na automobily značky Lexus. Celých 48,1 % z aut, která byste si mohli z druhé ruky koupit, má za sebou nějakou nehodu. Opatrnost je zapotřebí zejména u modelů NX, CT a GS. 

Japonec až na konec, je nejvíce bouraný

Nejčastější účastníci dopravních nehod jsou tedy z Japonska, a i na druhé pozici najdeme značku ze Země vycházejícího slunce. Stříbrné místo na pomyslných stupních vítězů nejvíce bouraných aut obsadilo Subaru. Pravděpodobnost nákupu auta opravovaného po bouračce je 47,5 %. Mnohdy jde jen o kosmetiku, do statistik se ale záznam samozřejmě dostane.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Třetí příčku pomyslného žebříčku obsadil Jaguar se 44,1 %. Pozor je třeba si dát zejména na modely XJ, XE a XF, ty jsou nehodami postiženy nejvíce. Nerozlišuje se, jestli jde o auta s naftovými motory nebo přeplňovanými osmiválci, takže nelze přesně definovat naturel bourajících řidičů. Překročení hranice u dynamické jízdy nebo ignorantství za volantem naftového přibližovadla? Nevíme. 

Nejméně bourané značky jistě překvapí

Bramborovou medaili drží, tedy čtvrtá nejbouranější značka Evropy je, BMW. Pravděpodobnost, že narazíte na bouranou ojetinu je u 42,2 %, a paradoxně se nejedná o sportovně laděná auta, tedy roadstery typu Z4 či ultimativní M2. Jde hlavně o řady 3, 5 a robustní SUV řady X5. První pětku uzavírá Dacia s 40,8 % na kontě. 

Nejméně bouraných aut, respektive minimum oprav bychom našli u značky Fiat s 28,3 %. Italská značka je následovaná dvěma francouzskými producenty, a to Citroenem a pak následně Peugeotem. Překvapivé? Možná. I to, že pětici nejméně bouraných a servisovaných ojetin pak uzavírají Opel a Nissan.

Co myslíte, dokážete odhalit v autobazaru bourané auto?

Zdroj: CarVertical
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články