Někteří řidiči skupiny B by měli mít v Polsku více možností, jaká vozidla řídit

                   

Řidičský průkaz má u nás každý zafixovaný s tím, že s ním může řídit osobní vozidlo. Nejde ale o jedinou možnost jeho využití, jelikož stejně tak s ním můžete sednout třeba i na malou motorku, nebo třeba menší traktor. V Polsku se aktuálně chystají navrhnout zákon, který by měl možnosti využití skupiny B o něco rozšířit.

Rozšíření na vozidla o větší hmotnosti

Polský návrh počítá s tím, že by mohli řidiči skupiny B řídit vozidla o větší hmotnosti, než je tomu v současné době. Připomeňme, že u našich sousedů je tomu, stejně jako v tuto chvíli u nás tak, že s řidičským oprávněním skupiny B zde mohou řídit automobily, jejichž hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny.

Pokud by byl nový návrh zákona schválen, tak by mělo dojít k tomu, že se dan hmotnostní limit celkem výrazně zvedne, a to na hodnotu 4,25 tuny. To by samozřejmě znamenalo možnost i se standardním „béčkem“ řídit jiné automobily, na které je vzhledem k jejich vyšší hmotnosti potřeba rozšíření skupiny.

Od příštího května

Pokud by daný návrh zákona prošel tak jak má, nebyl by platný hned, ale bylo by si třeba počkat na to, než by začal oficiálně platit. Předběžné datum je stanoveno na termín 21. května roku 2021. Tedy za období více než jednoho roku. Kdo tedy už v Polsku začal jásat, že bude moci řídit i větší a těžší auta, bude si muset počkat jak na to, než bude zákon schválen, tak samozřejmě ještě na to, než začne oficiálně platit. A to nějaký čas trvá.

Ne pro každého řidiče

Doplňme také, že návrh zákona počítá s tím, že toto rozšíření skupiny B u řidičského oprávnění by se netýkalo všech řidičů. Bylo by jenom pro některé. Limitem zde bude délka vlastnictví řidičského průkazu. Kdo ho bude mít 2 roky a méně, ten bude i nadále moci řídit jenom auta do 3,5 tuny. Ten, co ho bude mít dobu delší, bude moci již využít i zvýšeného limitu, která z novely plyne.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články