Němci chtějí zakázat nedělní jízdu motorkářům. Jsou příliš hluční

                   

Boj proti hluku může mít různé varianty. S jednou poměrně kontroverzní přichází současný německý návrh, který se dotkl motorkářů, kteří by chtěli o víkendu, konkrétně potom v neděli, vyrazit do města a mimo něj provětrat svůj stroj. Návrh totiž představuje možná nová opatření, která jsou založena na tom, že by se v nedělích a ve svátcích jízda motorkářů zakázala.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jsou příliš hluční

Důvod, proč se nový německý návrh zaměřuje právě na motorkáře, je celkem logický. Celá řada těchto strojů je hlučnějších a tak mohou obyvatele měst obtěžovat. A právě proto se aktuální německý návrh zaměřuje na tuto početnou skupinu v tom směru, že by se jim v určité dny zakázala jízda. Mají to být primárně dny klidu, tedy jak každá neděle v týdnu, tak to mají být také svátky. Jde logicky o dny, kdy lidé nejsou v práci ale doma, a chtějí si užívat zasloužený klid a odpočinek. Zároveň se však jedná o ty dny, kdy motorkáři z důvodu volna velmi často a rádi vyrážejí na své vyjížďky, při kterých jsou kritizováni za hluk.

Co bude zakázáno?

Návrh nového nařízení je celkem jednoduchý. O nedělích, a také o svátcích by bylo zakázáno vyjíždět téměř všem majitelům jednostopých vozidel, kteří způsobují hluk. V praxi by to znamenalo, že by v tyto dny mohl na vyjížďku jenom ten, kdo má motocykl nikoliv klasicky se spalovacím motorem, ale kdo má svou motorku na elektřinu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nutno dodat, že nejde o první omezení, které se motorkářů týká. V Německu je hluk dlouhodobým problémem a jedno konkrétní nařízení již bylo v minulosti schváleno. Zakazuje provoz jednostopých vozidel, která produkují hluk větší než 80 dB. Jenom pro porovnání připomeňme, že hlasitost běžného hovoru mezi lidmi dosahuje intenzity kolem 50 dB.

Kdy začne návrh platit?

Zatím se jedná jenom o prvotní návrh, který bude muset projít nezbytnými schvalovacími procesy. Je tedy otázka, zda něco podobného vůbec projde. Zatím nemusí mít motorkáři v Německu žádné velké obavy, kdy na svém stroji vyjedou. Tedy pokud nebudou způsobovat hluk větší než 80 dB, což je nařízení, které již schvalovacím procesem prošlo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články