Na německé dálnici jel v BMW rychlostí 399 km/h. Jak to skončilo? To se radši ani neptejte

Neomezená rychlost na německé dálnici pobízí některé řidiče k testování maximální rychlosti. Kdo to vytáhl nad 400 km/h?

i Zdroj fotografie: Raimond Spekking / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Německá dálnice v určitém ohledu funguje jako symbol volnosti a neomezené rychlosti. Na mnoha místech nemá žádná rychlostní omezení, což znamená, že teoreticky lze jet tak rychle, jak auto a odvaha dovolí. Někteří řidiči se snaží dostat ze svých vozů maximum a testují hranice rychlosti právě na německé dálnici. Nedávno se na internetu objevily záběry, které zdůrazňují neuvěřitelnou rychlost, jakou lze dosáhnout na německé dálnici.

Jízda nad 300 km/h je v autě v provozu vždy nebezpečná

Bylo zveřejněno video, na němž se řidič snaží ve voze BMW dosáhnout rychlosti 399 km/h. Jestliže bylo cílem pokořit mystickou hranici 400 km/h, to se zjevně nepodařilo. Auto se několikrát dostane na rychlost 398 nebo 399 km/h. Více už to nejde. Zní to neuvěřitelně, ale je nutné poznamenat, že toto nebyla skutečná dálnice, ale simulace v herním prostředí. Toto video bylo nahráno v populární závodní simulaci „Assetto Corsa“, která nabízí realistické modely vozidel a tratí.

[Request] This doesn’t look like as fast as the speedometer says, how fast is this car actually going?
byu/2FANeedsRecoveryMode intheydidthemath

Mapa, na níž se odehrává tato rychlostní jízda, se nazývá Omega Hometown a zahrnuje část německé dálnice. I když jde jen o hru, video ukazuje, jak rychlým tempem může rychlá jízda přinést nesmírné riziko. V reálném světě by jízda při takové extrémní rychlosti byla nejen nebezpečná pro řidiče, ale také pro všechny ostatní na silnici. Jediný náhlý incident nebo problém s vozem by mohl vést k tragédii.

Tragická nehoda byla tak závažná, že řidič doslova vyletěl z auta. Bylo nemožné ho zachránit

Přesto tady je skutečný pokus, reálná jízda, ve které se řidič se svým autem přes čtyřsetkilometrovou metu dostal. Jde o případ milionáře Radima Passera, který na německé dálnici dosáhl rychlosti 417 km/h ve svém Bugatti Chiron. Podnikatel Passer na test svého auta Bugatti Chiron vybral úsek dálnice A2 mezi Berlínem a Hannoverem. Tam je dostatečný kus dálnice vhodného profilu bez omezení rychlosti.

Neomezená rychlost někdy pobízí řidiče k testování aut

Němci tehdy rychlou jízdu kritizovali, podle dostupných informací došlo i na údajné zvažování posunutí věci do trestní oblasti. Nestalo se. Radim Passer už dříve projel takto své Bugatti Veyron. V roce 2015 atakoval na dálnici rychlost 402,5 km/h. Jet rychlostí nad 300 km/h v počítačové v hře je jistě v pořádku. Jakkoli kritici budou říkat, že co zvládne hráč ve virtuálním světě, bude chtít zkusit i v reálném prostředí. Ale to říkají i u stříleček a nezdá se, že by u nás každý druhý den někdo chodil po ulici a kulometem kosil nevinné spoluobčany.

Rychlost nad 300 km/h už je ale nebezpečná, pokud jde o skutečnou dálnici. I kdyby byla bez omezení rychlosti. Je třeba si uvědomit, že v tempu, které dosáhl podnikatel, ujel za jednu vteřinu 115 metrů. Než by napočítal do deseti, měl za sebou kilometr. Reakční doba řidiče se udává jako jedna sekundu, další sekundu trvá samotná akce. Passerův případ je ojedinělý, ale i pokud jede někdo třeba „jen“ 250 km/h, už je to hodně nebezpečné. Tam je to za sekundu sedmdesát metrů. Dost málo na to, aby člověk stihl při nečekané situaci včas zareagovat.

Je chytré testovat na dálnici maximální rychlost?

Zdroj: SLAPTrain
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články