Evropská komise uložila pokutu 22,6 miliardy Kč Mercedesu, BMW a Volkswagenu. Důvod nás ani nepřekvapuje

Podle Evropské komise vytvořil Mercedes, BMW a Volkswagen kartel, který chtěl omezit vývoj a zavádění systémů kontroly emisí u osobních aut s naftovým motorem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Evropská komise dala německým automobilkám Mercedes, BMW a Volkswagen pokutu ve výši 876 milionů eur, což je 22,6 miliardy Kč. Tyto automobilky totiž společně utvořily kartel (typ obchodní dohody mezi soutěžiteli, která poškozuje hospodářskou soutěž). Ten měl omezit vývoj a zavádění systémů pro kontrolu emisí u osobních aut s naftovým motorem.

Podmínky pro emisní kontroly se zpřísňují

Mercedes se pokutě vyhnul, protože na tuto skutečnost upozornil. Tyto informace uvedla Evropská komise. Volkswagen zvažuje, že se odvolá. Evropská unie se snaží, aby se omezily skleníkové plyny. Z tohoto důvodu se neustále zpřísňují podmínky pro emisní kontroly i pro automobilky. U těch se měří emise nejčastěji při výrobě a poté při kontrole na STK.

iZdroj fotografie: Pixabay

Místopředsedkyně Evropské komise dodala informace

Automobilky měly k dispozici vybavení pro snížení škodlivých emisí pod zákonné limity. Vyhýbaly se soutěži a upíraly svým zákazníkům, aby si mohly zakoupit auto, které méně znečišťuje životní prostředí. Tyto informace uvedla místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dnešní rozhodnutí je tedy o tom, jak se legitimní technická spolupráce pokazila. A my netolerujeme, když se společnosti tajně domlouvají.“ Sdělila Vestagerová. Volkswagen přemýšlí nad tím, zda podnikne proti pokutě právní kroky. Také prohlásil, že sankce kvůli technickým jednáním o emisních technologiích s jinými výrobci představuje diskutabilní precendes (předchozí případ, jež slouží pro podobnou situaci).

Volkswagen se vyjádřil k pokutě

Podle skupiny Volkswagenu, které připadá pokuta 502 milionů eur, EK vstupuje na nové území justice, protože poprvé pokládá technickou spolupráci za porušení antimonopolních pravidel. „Navíc (komise) ukládá pokuty, ačkoli obsah jednání se nikdy neuskutečnil a žádní zákazníci v důsledku toho neutrpěli újmu,“ sdělil Volkswagen.

Zdroj: AutoRoad

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva