Zdánlivě nevinný zvyk škodí autu a ovlivňuje bezpečnost. Po absolvování autoškoly ho začne dělat takřka každý

Řidiči mají řadu zlozvyků, jeden z nich je sice maličkost z pohodlnosti, ale právě ta může způsobit velké škody v řádech stovek tisíc korun.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Automatické převodovky jsou populární a pomalu nahrazují tradiční řešení, zejména u hybridních a elektrických aut. Tam představují jedinou možnou volbu. Přesto jsou manuální převodovky běžné u klasických, levnějších, a také u ojetých automobilů.

Ruka na řadící páce, to je problém

Řidiči dělají pár chyb, které zkracují životnost přímo řazené převodovky. Mezi nejčastější prohřešky proti manuálu patří jízda s částečně sešlápnutou spojkou. Tam trpí auto hned dvakrát. Jednak se může přidírat spojka a dále hrozí poškození převodového soukolí. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhým pochybením je používání řadící páky jako opěrky pro ruku. To sice může být pohodlné, odhlédneme-li však od faktu že držení volantu jednou rukou je nebezpečné, tak tím trpí i samotná převodovka. Hmotnost ruky není nezanedbatelná, jde o zbytečné zatížení jednotlivých komponent systému.

Řešení? Držet volant oběma rukama

Problematické jsou také mimovolné pohyby rukou na řadící páce během jízdy. Tímto zlozvykem řidiči vystavují riziku poškození vidlice, která v koordinaci s nábojem řadí další rychlostní stupeň. Ruka svou hmotností vyvíjí tlak, který zvyšuje tření dílů a předčasné opotřebení, mohou být poškozeny synchrony. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oprava převodovky navíc není jednoduchou a levnou záležitostí. Stojí desítky tisíc korun u těch nejlevnějších aut a klidně čtvrt milionu korun u těch dražších. V lepším případě může jít o mírné poškození, které lze opravit. Horší možností je destrukce převodového systému a nutná kompletní repase či výměna. Vyplatí se tento zlozvyk odstranit.

Máte za jízdy ruku na řadící páce?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru