Nissan představí 19 nových modelů aut: Žádný už nebude s klasickým spalovacím motorem. Šéf značky říká, že není cesty zpět

Japonská automobilka nabídne neuvěřitelně širokou nabídku nových aut. Všechna budou ale bzučet, pro Evropu spalovací motory končí.

i Zdroj fotografie: Nissan
                   

Nissan se chystá na ambiciózní modelovou ofenzívu. Představuje plány na elektrifikaci své nabídky v Evropě. Automobilka oznámila, že všechny nové modely, které v regionu uvede na trh, budou plně elektrické. Do roku 2030 hodlá Nissan v Evropě nabízet výhradně elektrická vozidla. Plánuje uvést na trh celkem 19 nových elektromobilů. V rámci těchto plánů potvrdil Nissan dvě nová elektrická auta určená pro evropský trh.

Zapomeňte na Micru či GT-R, teď už budou auta jen bzučet

Jedno z nich bude vyráběno v závodě v Sunderlandu. To je severní Anglie, kde v současnosti vyrábějí elektromobil Leaf. Nissan zatím neposkytl podrobnosti ohledně tohoto nového modelu. Už dříve ale naznačil, že se jedná o elektrické SUV, které by mělo nahradit právě model Leaf. Druhým modelem je zcela nový elektromobil, který bude fungovat jako nástupce modelu Micra. Ten by měl být vyráběn v továrně Renault v Douai ve Francii.

iZdroj fotografie: Nissan

Produkce bude probíhat společně s elektromobilem Renault 5. Tyto vozy budou sdílet stejnou platformu, ale dostanou samozřejmě odlišný design. Nissan nedávno představil Concept 20-23. To je malý sportovní elektrický hatchback. Zrovna tento koncept může být považován za náznak budoucího nástupce modelu Micra. Generální ředitel Nissanu Makoto Uchida během představení konceptu prohlásil, že není cesty zpět k tradičním spalovacím motorům.

Benzinky se do 2 let změní na dobíjecí centra pro elektromobily. Naftu a benzín budou prodávat už jen 757 dnů

Podle něj je Nissan na prahu přijetí elektromobilů a přechod na plně elektrický pohon do roku 2030 je správným krokem pro firmu, zákazníky a pro životní prostředí. Paradoxní prohlášení v době, kdy ředitel firmy Toyota mluví o elektromobilech jako o špatné cestě. No nic, zpět k Nissanu. Ten se také zavázal, že do svého fiskálního roku 2026, končícího 31. března 2027, bude 98 % jeho prodeje v Evropě elektrifikovaných.

Budoucnost aut je elektrická, nejenom podle Nissanu

To představuje plně elektrická vozidla a hybridy s velkou baterií. Závazek, že do roku 2030 bude v Evropě nabízet výhradně elektrické vozy, komunikuje Nissan v souladu s aliančním partnerem, značkou Renault. Nejde jen o Nissan, má být hůř. I další automobilové společnosti, včetně Fordu a Stellantis, oznámily své záměry stát se do roku 2030 v Evropě plně elektrickými. Bez ohledu na to, zda zákazníci taková auta chtějí, či nechtějí.

Jak se díváte na trend v Nissanu?

Zdroj: Nissan
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články