Jen hrstka řidičů ví o skryté funkci v kufru jejich auta. Vyplatí se znát její užitečnou pomoc

Při cestování autem vás může zaskočit, když něco přestane fungovat. Některé vady je však potřeba opravit ihned, protože vám znemožňují pokračovat v cestě.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

I přes pečlivou kontrolu vozu vás může zaskočit nefunkční díl. Daleko od domova, v cizí zemi nebo tam, kde neznáte ani jeden autoservis, se nikomu nehodí, když se mu rozbije něco na autě a je potřeba to ihned opravit. Představte si, že dojedete na čerpací stanici, odeberete se k zadní části vozu a jste připraveni, že natankujete plnou nádrž. V tu chvíli však zjistíte, že víčko od palivové nádrže je zaseknuté a nejde otevřít. Takový scénář by pravděpodobně nechtěl zažít nikdo. Tuto situaci však lze u některých vozů vyřešit.

Víčko od nádrže se může rozbít kdykoliv

Protože je i víčko od nádrže namáháno a vlivem mnoha okolností může být poškozeno, lze očekávat, že jednoho dne přestane fungovat. V mnoha případech to majitelé aut s rozbitými víčky od nádrže zjistí až ve chvíli, kdy chtějí natankovat a dochází jim benzín. V tomto případě mají velikou výhodu ti, kteří tankují ihned, když ručička jen trochu klesne, jelikož na závadu přijdou brzy.

i

Pokud dojde k situaci, že se nemůžete dostat k nádrži, abyste ji doplnili palivem, nemusíte ihned volat odtahovou službu. Stačí se podívat, zda náhodou nemáte systém, který však není u každého auta. Většina řidičů ani netuší, že v kufru mohou mít záchranné lanko, jež jim pomůže k nouzovému otevření nádrže. Nenachází se však u každého modelu, a proto je dobré si předem zjistit, zda tuto vychytávku máte také, či nikoliv.

Jen u některých modelů

Jestliže se dostanete do podobné situace nebo si pouze chcete zjistit, zda je váš vůz vybaven touto vychytávkou, otevřete dveře od kufru. Na té straně, na níž máte nádrž, sundejte boční kryt v zavazadlovém prostoru. Pod ním by se mělo schovávat zelené nebo červené nouzové lanko. Za to jemně zatáhněte, a když uslyšíte cvaknutí, pravděpodobně se vám podařilo vyklopit dvířka hrdla palivové nádrže.

iZdroj fotografie: Volvo

Dávejte si pozor, ať zatáhnete opravdu jemně, protože k nouzovému otevření s tímto lankem není potřeba vyvíjet více síly. V případě, že byste toto lanko u svého vozidla neměli nebo by tato metoda nepomohla, budete muset zvolit náročnější cestu. Tou je oprava nebo výměna víčka od nádrže, kterou vám kvalitně provedou v autoservise. Domácí kutilové tuto výměnu zvládnou i samostatně. Mělo by jim stačit prostudovat pár návodů, jak na to.

Kdy naposledy se vám stalo, že jste nemohli otevřít víčko od nádrže?

Zdroj: YourMechanic, Volvo

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články