Zapomněli jste zaplatit pokutu? Nevadí, policie vám ale zabaví registrační značku, odstaví auto a nasadí botičku s kaucí

Novela, kterou minulý týden schválila sněmovna, předpokládá, že policisté, celníci a obecní strážníci získají právo odebrat registrační značku neplatičům pokut.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle novely, kterou minulý týden schválila sněmovna, je pravděpodobné, že policisté, celníci a také obecní strážníci budou moci řidičům odebrat na místě registrační značku automobilu nebo jim nasadit botičku v případě, že nesplatili dluh za dopravní přestupek z dřívějška. Podle sněmovny má toto opatření pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Skutečnost tak nyní putuje k posouzení senátorům. 

Nejčastěji pokuty neplatí řidiči kamionů

Podle nové vládní novely budou moci policisté a celníci požadovat po řidiči uhrazení dosud nesplacené pokuty v hotovosti nebo kartou. Pravděpodobně však státní orgány také získají pravomoc, že v případě, kdy by řidič nedoplatek odmítnul uhradit, mohli by mu nařídit, aby zajel na nejbližší dostupné místo, kde mu buď odeberou registrační značku, nebo nasadí botičku. Posléze by byl informován majitel vozu. Podle bezpečnostního výboru jde především o pokuty, které vystavily za porušení pravidel jednotlivé obce. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ministerstvo vnitra se k situaci vyjádřilo tak, že v současné době je velmi složité vymáhat nedoplatky za dopravní přestupky, a proto je potřeba zakročit. Lidé totiž soustavně porušují pravidla silničního provozu a následně neplatí pokuty. Zejména se to týká řidičů kamionů, kteří především nedodržují stanovenou dobu řízení a odpočinek. V důsledku toho pak nedbají na bezpečnou rychlost a stávají se nebezpečnými. „Máme zkušenosti takové, že zahraniční řidiči kamionové dopravy velmi často neplatí pokuty,“ sdělil ministr vnitra.

Na stole toho bylo více

Práva policistů a celníků však nebylo to jediné, co se dostalo do předlohy. Na stole byla i další policejní novela, jejíž projednávání však dolní komora na počátku letošního roku pozastavila. Jednalo se zejména o zásahy proti bezpilotním systémům.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Dále šlo o odnětí věcí a rušení provozu elektronických komunikací. Předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (za ODS) prosadil také úpravu, podle níž by mohl Nejvyšší soud rozhodovat o stížnostech týkajících se porušení zákona v neveřejném zasedání i v jiných případech než v těch, kdy je zamítá. 

Zdroj: Aktuálně

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články