Nové směrnice EU hovoří jasně: Taková auta jsou na silnicích aktuálně zakázána. Řidiči o ně mohou přijít a nic s tím neudělají

Zákaz, který omezuje řidiče při průjezdu přes státní hranice. Kdo má auto se špatnou SPZ, neprojede, ani kdyby se stavěl na hlavu.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Koncem měsíce září vstoupilo v platnost důležité nařízení, které může mít vliv na mnoho řidičů. Omezuje totiž průjezd přes státní hranice. Schengenský prostor stále platí a věc se netýká nijak „schengenských“ občanů, dá-li se to tak říct. Nejde o lidi, ale o auta, respektive o to, kde jsou registrována. Nařízení bylo zavedeno v reakci na směrnice Evropské komise a zakazuje určitým vozidlům vjezd do sousedního Polska.

Kdo má auto se špatnou SPZ, neprojede. Sousedi ho nepustí

Co to znamená pro řidiče? Jde o nové sankce, zveřejněné Evropskou komisí 8. září, zakazující vjezd vozidlům z Ruska. Toto opatření se vztahuje nejen na kamiony, ale i na osobní automobily. To znamená, že pokud má někdo auto registrováno v Rusku, nepřejede hranice. Jak se to týká českých řidičů? Téměř nijak, protože Česko nemá s Ruskem přímou hranici. Došlo k omezení letů z Ruska, platí jejich zákaz.

iZdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Maciek Jędrusik

Teoreticky není možné, aby k nám nějaké v Rusku registrované auto dojelo. Minimálně ne přes Polsko, kde by měla být všechna vozidla zachycena. A jet s ruským autem přes Ukrajinu, to by si asi nikdo netroufl. Bylo by to o život, a to doslova. Zpět ale k polské situaci. Je důležité poznamenat, že toto omezení se nevztahuje pouze na ruské občany. Nezáleží na tom, kdo auto s ruskou značkou řídí.

Co dělají automechanici při práci, když se zákazník nekouká? Skryté kamery odhalily vtipnou pravdu

Nařízení zakazuje vjezd vozidlům registrovaným v Rusku, ať už jsou řízena ruskými občany, nebo občany jiných zemí. To může pro mnoho lidí znamenat nepříjemnosti, pokud mají vozidlo registrované v Rusku a nejsou seznámeni s těmito novými předpisy. Pokud snad existuje v ČR někdo, kdo má automobil s ruskou značkou, třeba protože vlastní v Rusku firmu a na ni má registrovaný automobil, měl by být velice obezřetný.

Sankce platí, jestli ovšem pomohou ukončit válku, se neví

Je pravděpodobné, že taková osoba zná všechna aktuální nařízení. Ale i tak, pokud by náhodou tady takové auto bylo, vyplatí se s ním nejezdit. Některé prameny uvádějí případy, kdy byla auta s ruskými značkami znepojízdněna, jinam nejsou vůbec vpuštěna. Nebo jsou dokonce zabavena. Zda budou mít takové sankce nějaký účinek, tedy jestli pomohou uspíšit ukončení válečného konfliktu na Ukrajině, je tak jako tak diskutabilní.

Souhlasíte s nařízením?

Zdroj: MZV
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články