Objevili nové palivo, které vyvrací nutnost elektromobilů a funguje s dnešními motory: Tudy vede správná cesta, konečně

Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 vede vývojáře neustále k hledání cesty, jak moci tankovat (a ne dobíjet), a přesto zůstat mimo dosah restrikcí Evropské unie.

i Zdroj fotografie: BMW
                   

Zatímco se svět snaží ustoupit od spalovacích motorů a přejít k elektromobilům kvůli emisím, zdá se, že čínská státní společnost Guangzhou Automobile Group Co. (GAC) chce udělat pravý opak. Tedy, jak se to vezme. Pravdou je, že během každoroční technologické přehlídky čínský partner Toyoty předvedl motor poháněný čpavkem. I když to není první případ, kdy někdo používá poměrně toxické hnojivo jako hořlavé palivo, bylo by to prvně, kdy ho někdo použil mimo odvětví lodní dopravy a nákladní dopravy. Pojďme se na to podívat společně.

Dvoulitrový motor má o 90% nižší emise CO2

Zdá se, že to, co GAC dokázal nyní vyrobit, je motor, který má dostatečně vysoký tlak ve válci, aby zabránil přebytečnému dusíku v problematickém chování. Dvoulitrový I-4 podle GAC Qi Hongzhong má výkon přibližně 161 koní s 90procentním snížením emisí CO2 ve srovnání s „konvenčními palivy“. Což věru není málo. Znamená to, že v blízké budoucnosti uvidíme více vozidel se spalovacími motory poháněnými čpavkem? To je momentálně otázka na vývojáře a techniky GAC.

iZdroj fotografie: GAC Motor

Toxický zachránce pro čisté ovzduší

Použití čpavku jako zdroje paliva má nicméně dvě hlavní překážky. Za prvé – jde o toxickou látku. Amoniak je rozpouštědlo a může rozpouštět alkalické kovy a dostatečná expozice amoniaku v plynné nebo kapalné formě může vést ke smrti lidí i zvířat (je to hlavní příčina zabíjení ryb, podle EPA). To je mimo jiné i důvod, proč byl považován za alternativu motorové nafty pro dopravní průmysl, protože tento sektor je již schopen zvládnout distribuci a přepravu toxických látek.

Další tvrdá rána pro EU a elektromobily. Odborníci spočítali reálné emise a odhalili, že jsou vyšší než klasické motory

Používá se také v raketových motorech, což je další odvětví, které se používá k zacházení s toxickými látkami, jako jsou paliva, jako je hydrazin a UDMH (který je také známý jako „ďáblův jed“). Nejznámějším použitím čpavku jako raketového pohonu bylo letadlo s raketovým pohonem X-15, se kterým William Knight letěl do rychlosti Mach 6,7 ve výšce 102 100 stop. To jsou však užití, která se dovedou zajistit po stránce bezpečnosti. Jak to však nechat „na obyčejných lidech u benzinky”?

Specifické fyzikální vlastnosti omezují užití

I když si čpavek můžeme spojovat s jeho příbuzným s vysokým obsahem dusíku, dusičnanem amonným, čpavek je ve skutečnosti poměrně těžké použít jako palivo ve vozidle se spalovacím motorem. Kapalná forma amoniaku hoří pomalu, ale má asi třetinovou hustotu energie motorové nafty při 37,95 kWh/galon (asi 0,88 ekvivalentu benzinu). Tato vlastnost pomalého hoření mu dává oktanové číslo 120 s bodem vzplanutí 270 stupňů a teplotou samovznícení 1 203,8 stupňů.

Co ve skutečnosti vyjadřuje oktanové číslo u benzínu?

Naproti tomu benzín má hustotu energie 33,7 kWh/galon, bod vzplanutí -9 stupňů a teplotu samovznícení 1 135 až 1 550 stupňů mezi 87 a 92 oktany.

Dusík snižuje ekologičnost nového paliva

Když amoniak hoří, jde o bezuhlíkové emise a neprodukuje žádné CO2, žádné uhlovodíky a žádné saze. Ještě ale nejásejme. Bez motoru, který používá vysoký kompresní poměr nebo boost, uvolňuje současně do atmosféry velké množství dusíku, což vede k tvorbě čpavku a ozónu v atmosféře. A to může vést ke kyselým dešťům a zhoršit naši schopnost dýchat. A jsme zpátky u ekologie. Proto si dovolím lehce zapochybovat, že se podaří „rozjet ve velkém“ motory pracující na amoniak.

Automobilový omyl EU: Euro 7 pomůže hlavně Číně, ekologie spláče nad výdělkem. A Evropa s ní

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak uvedl Colin McKerracher, vedoucí oddělení dopravy a automobilové analýzy BloombergNEF: „S amoniakem je pekelné manipulovat, nevěřím tedy, že by se uvolňoval v osobních autech.“ Vzhledem k problémům s toxicitou prostě neexistuje infrastruktura, která by tyto motory dokonce poháněla. I když má vodík ve srovnání se sítí infrastruktury nabíjení elektromobilů horší časy, bylo by potenciálně mnohem lepší používat čpavek při výrobě vodíku, než jej používat přímo jako hořlavé palivo pro vozidla.

Jak to dopadne, co myslíte? Pravdou je, že s ohledem na původ amoniaku (a o 90% nižší emise CO2) by zřejmě bylo možné obejít zákaz spalovacích motorů v roce 2035 a považovat čpavek za klimaticky neutrální palivo.

Povede se podle vás dotáhnout projekt do konce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Michal Sztolár je novinářem webu AutoŽivě.cz od dubna 2022. V předchozí více než dvacetileté praxi se věnoval zejména problematice dovozu ojetin a jejich vlivu na vozový park ČR, konstrukci automobilů a postupnému přechodu od funkčních a technicky precizních k řešením méně dokonalým, avšak splňujícím normativy EU. Aktuálně se specializuje na automotive jako výrobní obor, porovnávání užitné hodnoty starších a nových vozů stejně jako na aktuální problémy, spojené s nezvládnutým přechodem k elektromobilitě.

Zobrazit další články