Na nových pneumatikách jsou barevné pruhy a tečky. V čem jsou pro řidiče důležité a jaký je rozdíl v barvách

Jak správně chápat barevné tečky a pruhy na nových pneumatikách? Řidiči často nerozumí jejich logice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pneumatiky, pokud si koupí řidič novou sadu, mají na sobě viditelní značení. Jde o symboly v podobě barevných teček či malých kroužků na bocích. Na běhounu se pak objevují barevné čáry kolem dokola celé pneumatiky. Barevné tečky jsou někdy i na discích. Co toto označení znamená a je pro běžného uživatele osobního auta důležité?

Řidiči někdy umí přečíst na pneumatice DOT, značky ne

Do redakce nám napsal dotaz pan Martin K. z Karlových Varů a ptal se právě na zmiňované značení. Koupil si novou sadu letních pneumatik a neví, když narazil na barevné symboly, jestli dostal tu správnou sadu. Ptal se, v čem jsou tyto symboly pro řidiče důležité. Velké kulaté tečky na bočnicích pneumatik se obvykle vyskytují na nových letních pneumatikách. Lze je vidět jak na sadách v prodejnách a pneuservisech, tak přímo na nových autech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Body jsou z výroby umístěny na pneumatice tak, že označují místo v nejlehčím místě. To usnadňuje instalaci na tovární ráfek. Jde o pomocný proces, jak namontovat pneumatiku směrem k ventilku. Problematika souvisí s vlastnostmi pneumatiky a ráfku, při správném umístění pneumatiky na ráfek podle tohoto značení není třeba tolik vyvažovacího závaží.

Pneumatika nemá ideální tvar kruhu, při rotaci vibruje

Pneumatika má určité vlastnosti vyplývající z jejího nedokonalého tvaru, není to stoprocentní kruh. A to samé platí i pro ráfek. Pokud jsou nasazeny tak, že značení souhlasí, při rotačním pohybu dochází k minimálním odchylkám a vibracím. Barva teček nemá tedy pro běžného uživatele žádný význam stejně jako to, zda na pneumatice jsou tyto symboly nebo nejsou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ne každý výrobce dává takové značky na své výrobky, a pokud, tak většinou jen na letní gumy. Na zimních pneumatikách tečky zpravidla nejsou. A jak je to s barevnými pruhy na běhounu? Pan Martin se domníval, jak uvedl ve svém dotazu, že souvisí s opotřebením pneumatiky. Napsal: „Myslím si správně, že tím, jak bude gumy ojíždět, barevné pruhy zmizí a budu vědět, že je čas na výměnu obutí?“ 

Barevné značení řidič běžně vůbec nemusí řešit

Ne, není tomu tak. Pro běžného uživatele mají tyto barevné pruhy ještě menší význam než tečky na bočnicích. Jde o pomůcku pro identifikaci běhounu v produkci, přímo ve výrobním závodě. Protože pneumatika je sama o sobě pouze černá, označují ji výrobci interně kombinacemi barevných pruhů. Řidiči si s tím vůbec nemusejí dělat starosti.

Řešíte vy nějak neumatiky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články