Chromové prvky z aut definitivně zmizí. Nové předpisy EU jsou již schváleny. Důvod? Bizarní

Lesklé mřížky chladiče, ale také součásti motor, obsahují chrom. Existuje typ, který je pro člověka nebezpečný.

i Zdroj fotografie: Chrysler
                   

Problém s chromem zná asi každý, kdo viděl film Erin Brockovich. Herečka Julia Roberts ve snímku bojovala se společností, která používala šestivaleční chrom pro ošetření nádrží na vodu. Kapalina unikající do okolí pak způsobovala hrubá zdravotní poškození obyvatel široko daleko. Evropská unie představila nová nařízení, která zakazují používání chromovaných prvků na automobilech. A to od roku 2024.

Chrom je škodlivý, může způsobovat rakovinu

Tato změna vychází z důvodů ochrany životního prostředí a snahy omezit uvolňování karcinogenních látek do ovzduší, které jsou spojené s výrobou chromu. Chromové nárazníky, mřížky, ráfky kol, kryty nábojů a koncovky výfuku jsou běžnými součástmi automobilů, které dodávají vozům lesklý vzhled a antikorozní ochranu. Avšak při výrobě chromu dochází k uvolňování toxických plynů, které jsou 500krát toxičtější než nafta.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nebezpečné látky mohou způsobit závažné zdravotní problémy, včetně rakoviny plic. Evropská unie navrhuje snížit emise karcinogenních látek při výrobě chromu pomocí chemických látek, které redukují výpary. Nicméně tyto látky mohou také být toxické, což přináší nové problémy. Tato změna bude mít potenciálně obrovský dopad na společnosti, které působí ve výrobním sektoru a stále používají tradiční chromování.

Nové povinnosti řidičů na hranicích při cestování. Evropská unie vydává opět nové předpisy

Někteří výrobci mohou přejít na alternativní, méně škodlivý, trojmocný chrom, ale tato možnost může být dražší a povrchová úprava méně estetická. Navíc třeba v leteckém průmyslu, který je dalším velkým uživatelem chromových dílů, to není tak jednoduché. Trojmocný chrom nesplňuje specifikace ministerstva obrany USA pro tloušťku, tvrdost a odolnost proti korozi.

Některá odvětví se bez chromu zatím neobejdou

To znamená, že průmysl potřebuje více času na nalezení nových řešení. Kalifornie již schválila zákaz chromování až v roce 2039, což je zhruba 15 let po navrhovaném evropském zákazu. Výměna chromovaných prvků za méně škodlivé alternativy představuje jistě výzvu pro automobilový i ostatní průmysl. Ovšem z dlouhodobého hlediska může vést k ochraně životního prostředí a snížení zdravotních rizik spojených s emisemi karcinogenních látek.

Máte na autě chromové prvky?

Zdroj: Carscoops
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články