Nově vyrobené vozy v EU budou mít od letošního roku z výroby systém automatického brzdění

Všemožné senzory a elektronická podpora při řízení mohou být pro spoustu lidí výhodou. Nově vyrobené vozy na území EU už budou muset mít některé z nich povinně.
i Zdroj fotografie: Volkswagen
                   

Někteří řidiči si nedokáží představit řízení bez parkovacích senzorů, jiní bez kontroly bdělosti nebo přejíždění do protisměru. Pokud se však řadíte mezi ty účastníky silničního provozu, kteří si s těmito technologiemi nerozumí, pravděpodobně si nekoupíte nové auto. Všechny nové modely, co budou sestaveny na území EU, budou muset mít povinně alespoň automatické brždění. Starým dobám už zkrátka odzvonilo.
Minimálně vynucené zastavení

Opatření vychází z ženevské mezinárodní dohody uzavřené v roce 2019, kdy OSN předložilo návrh o povinné instalaci automatických brzdových systémů do všech osobních automobilů. Řeč byla také o dalších senzorech a způsobech automatizace provozu, jako například přejíždění mezi pruhy. Ty prozatím nebyly schváleny jako „standard“, bude se o nich však v budoucnu dále diskutovat.

iZdroj fotografie: unsplash.com

Alespoň automatické brždění teď bude povinné.

Mezi státy, které dohodu podepsaly, patří všechny země Evropské unie, a mimo ni například vzdálené Japonsko. Celkem se prozatím k tomuto kroku zavázalo 40 států napříč světem, a to včetně naší země – takže kdo bude kupovat nové auto třeba v ČR, senzorům a systému automatického brždění už se nevyhne.


iZdroj fotografie: Volkswagen
Minimálně vynucené zastavení

Jak systém brždění funguje

Automobily, do nichž by byl takový systém nainstalován, by měly ve výbavě senzory, které budou kontrolovat vzdálenost objektu od vašeho vozidla, ať se se jedná o další auto, motorku nebo chodce. To provádí pomocí vysílání signálu, co se odrazí od pevné překážky a vrátí se zpět k vám, a na základě získaných informací určí vzdálenost.


iZdroj fotografie: unsplash.com
Auto samo zastaví, pokud vám před něj vleze chodec.

Pokud brzdový systém vyhodnotí, že se objekt nachází příliš blízko a vaše rychlost je natolik vysoká, že byste nestihli včas zastavit, zabrzdí auto samo. Cílem je předejít lidským chybám jako je zaváhání a reakční doba. Na počítač se ovšem nemůžete spoléhat vždy, v některých vozidlech totiž funguje maximálně do rychlosti 60 km/h.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 307 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Osudové chyby Němců při vylodění v Normandii mohly změnit historii. Zmatek ve velení a brilantní zpravodajská hra spojenců hrály klíčovou roli
Události247.cz
Herečka Johanssonová žaluje společnost Disney kvůli Black Widow. Požaduje astronomickou částku
VědaŽivě.cz
Kdy nám dojde ropa? Dopad bude tvrdší, než si vůbec dokážeme představit. Změní se chod celého světa
adbz.cz
Unikátní průhledné sukulenty zvládne pěstovat i naprostý lenoch. Vypadají jako křišťálové šperky a jsou absolutně nenáročné