Čeští řidiči vyzráli nad silniční kontrolou policie: „Teď nic nekorektního nezmůžou, vychvalují si.“ Vyzkoušeli jsme to

Během svých cest autem se můžete snadno setkat s případem, kdy vás bude policie neprávem obviňovat z nějakého přestupku, který jste však nespáchali. V takový moment se vám rozhodně vyplatí mít k dispozici důkazní materiál. A není těžké ho mít k dispozici prakticky neustále.

i Zdroj: Depositphotos
                   

Určitě i vy vnímáte nepříjemně, když vás na silnici zastaví policie a vy slyšíte typickou formuli z úst policisty: „Dobrý den, pane řidiči, silniční kontrola. Předložte prosím své doklady.“ Okamžitě vám začne v hlavě šrotovat myšlenka „Co jsem ksakru udělal, že mě zastavili?“ Samozřejmě se může skutečně jednat jen o banální kontrolu vozu nebo vašich dokladů. Ale také jste mohli být zastaveni kvůli přestupku, který jste buď skutečně spáchali, anebo ne a policisté se zmýlili.

Ale pokud se jedná o druhou variantu, jak se chcete hájit, když právě vedle sebe nemáte ve voze žádného svědka? A i kdybyste ho měli, bude jeho tvrzení proti tvrzení jednoho, nebo dokonce dvou policistů stačit? Nebylo by to poprvé, kdy se policisté pokusili řidiče v zásadě šikanovat, a to ať už úmyslně, či omylem. Právě v takovou chvíli je skvělé mít k dispozici elektronického parťáka, jehož svědectví je doložitelné, a navíc nezpochybnitelné.  

Případ z Plzně ukázal opodstatnění autokamery

Možná si vzpomínáte na případ, kdy policistky v Plzni přesvědčovaly řidiče o tom, že projel zákazem vjezdu, ale ten věděl, že nic takového nespáchal. A měl velké štěstí, že měl v autě instalovanou aktivní kameru s kvalitním záznamem a časovými hodnotami. Právě díky videu z kamery byl schopen prokázat, že daným zákazem vůbec neprojížděl. Teprve poté, co záznam policistkám předložil, se mu obě strážnice omluvily a z místa odjely s lehkou ostudou.

iZdroj: Depositphotos

Co by se však dělo, kdyby daný řidič záznam z kamery k dispozici neměl? Patrně si na tuto otázku dokážete odpovědět sami. Pokud by policistky trvaly na pokutě za domnělý přestupek, řidič by ji prostě musel zaplatit. Každopádně pokud jste v podobný moment přesvědčení o své nevině, hlavně neplaťte pokutu na místě. Pak už byste s danou situací totiž nic neudělali. Zaplacením na místě se dobrovolně vzdáváte práva na odvolání.

Správní řízení může pomoci, na místě raději neplaťte

Trvejte na tom, že si přejete předat případ do správního řízení. Teprve pak budete mít šanci se odvolat v rámci přezkumného řízení a pokusit se domoci svých práv. Pokud do celé akce zapojíte schopného právníka, vždycky je šance v celé akci zvítězit. Můžete se vyhnout pokutě a uchránit se od „trestných“ bodů.

Stejným způsobem je třeba postupovat i v případě, kdy víte, že jste v právu, máte k dispozici záznam z kamery, ale policisty záznam nezajímá a nehodlají k němu na místě přihlédnout. Se záznamem z kamery máte v rámci přezkumného řízení prakticky 100% šanci, že případ „vyhrajete“.

iZdroj: Depositphotos

Volbu kamery se nevyplatí podcenit

Při výběru autokamery se nevyplatí úplně šetřit. Nezapomeňte, že potřebujete přístroj, z jehož videí budou dobře čitelné i detaily. Vyhněte se proto modelům za pár set korun z čínských webů a raději se poohlédněte po kameře se 4K rozlišením. Některé kamery mají dokonce i zadní kameru, takže vám snímají jak situaci před vozem, tak za ním. Videa se ukládají na smyčku, tzn. po nějaké době se začne původní nahrané video postupně přepisovat videem novým. Tím pádem vám odpadá problém řešit zbytečně velká a drahá úložiště.

Lepší kamery se dají pořídit již od dvou tisíc korun a kamery s prověřenou kvalitou pak stojí od 3 000 korun výše. Uchycení kamery funguje většinou na přísavku na sklo, případně se některé dají přidělat i na středové zpětné zrcátko. Obsluha autokamer i jejich nastavení je obvykle velmi jednoduché a zvládne ho i řidič, který jinak na elektroniku nemá „buňky“.

Zakoupení autokamery vám rozhodně doporučujeme, z dlouhodobého hlediska se vám určitě vyplatí. Nicméně i tak vám přejeme, abyste záběry z kamery nemuseli nikdy jako důkazní materiál použít a veškeré nehody nebo nepříjemné konzultace s policií se vám vyhnuly.  

Používáte v autě kameru? Jak jste s ní spokojení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články