Z vyřazené hasičské Tatry udělali monstrózní autobus. Přežije absurdní podmínky a pohon 8×8 zdolá drsné ledovce

Lidé mají různé nápady, jak si usnadnit život nebo něco vylepšit. Mezi ně patří přestavba vozu Tatra na autobus. Díky tomu mají lidé mnohem větší zážitky z jízdy po ledovci.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem IceTour
                   

Ve světě naleznete mnoho turistických míst, která jsou něčím zvláštní. Většinou se zde nachází prodejci se zbožím, které si lidé kupují na upomínku, občerstvení nebo turistické atrakce. V případě, že byste se vydali na Island, máte možnost prozkoumat zdejší ledovce neobvyklým způsobem. Tím je jízda ve velkém vozidle Tatra, které bylo přestavěno na autobus. Nyní tedy vypadá jako autobus na obřích kolech.

Z Tatry je vozidlo pro několik osob

Česká automobilka Tatra je se svými vozidly hodně známá, protože si umí poradit i ve velice náročném terénu. Jsou tedy využívána primárně na cesty, které by obyčejné vozidlo neprojelo. Na Islandu použili Tatru, kterou se rozhodli předělat a posunuli hranice těchto vozů ještě o něco dále. Byl totiž vyroben autobus s obřími koly pro společnost Sleipnir Tours. Jeho úkolem je provést turisty po ledovci Langjökull, jenž je druhým největším na Islandu.

Člověk, který vytvořil takto unikátní přepravní vozidlo, je konstruktér a mechanik, jehož jméno je Ástvaldur Óskarsson. Jako základ použil model Phoenix se čtyřnápravovým podvozkem. U tohoto modelu je pohon na všech 8 kol a také má vznětový, kapalinou chlazený, řadový šestiválec Paccar MX-13 o objemu 13,0 litru a maximální výkon 390 kW. Motor je spřažen s automatickou převodovkou Allison 4700.

Využití v extrémních podmínkách

Na vozidle si lze hned na první pohled všimnout něčeho nevídaného. Óskarsson obří vozidlo vybavil speciální autobusovou nástavbou, jelikož počítá s využitím v nepříznivých podmínkách. Práci si dal i s podvozkem a kola na sobě mají obrovské terénní pneumatiky. Podle všeho byly původně určeny pro využití v zemědělství. Jsou vysoké 170 cm a široké 85 cm.

Zveřejnil(a) Ástvaldur Óskarsson dne Neděle 21. března 2021

Společnost Sleipnir Tours je obohacena o další vozidlo, které je podobné tomu, jež Óskarsson postavil už dříve. Jedná se o bývalé hasičské auto amerického původu, jenž má délku 15 metrů. Kabina je z Volva FMX a dostatečný pohon zajišťuje vznětový šestiválec Caterpillar o výkonu 633 kW. Na ledovci se takto velký stroj dokáže rozjet až na 60 km/h.

Jaké neobvyklé atrakce jste na cestách potkali vy?

Podívejte se, jak vypadá legendární Tatra v novém kabátě

Zdroj: CarMag

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články