Od 1. prosince budou řidiči bombardování pokutami. Tisíce motoristů se nevyhnou trestu, příčiny si ani zprvu nevšimnou

Počasí je něco, s čím musí řidiči počítat. Kdo se nepodívá na předpověď, zaplatí vysokou pokutu. přijde o řidičák.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Blížící se prosinec přinese pro řidiče značnou výzvu ohledně bezpečnosti na silnicích. Policisté budou mít v tomto období podle předběžných zpráv zvýšený zájem o řidiče. Očekává se, že počasí bude během nadcházející zimy chladnější než dřív, včetně vyššího množství srážek. Vše, co s tím v rámci motorismu souvisí, bude policií sledováno a v případě porušení předpisů také pokutováno. Netýká se ovšem nás, tyto zprávy rezonují polskými médii.

Blížící se zima bude studená a bohatá na srážky, řidiči pozor

Proč mají Poláci z blížící se zimy obavu? Jsou vyděšení z předpovědi počasí a jeho dopadů na řidiče. Prognostikové z Ústavu meteorologie a vodního hospodářství předpovídají pro zimu 2023/2024 výrazné turbulence počasí, zejména v prosinci. Očekává se zvýšené množství srážek, což zvyšuje pravděpodobnost silného sněžení. Jako kdyby nevěděli, že přesné množství a povahu srážek je obtížné předpovědět.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Samozřejmě je důležité být připraven na náročné podmínky na silnicích. Ovšem předem se takto stresovat? Paradoxní je, že v Polsku nejsou povinné zimní pneumatiky. A tak se tamní řidiči obávají postihů za jiné přestupky. Třeba za nečitelné registrační značky. Podle statistik z minulosti je běžné, že mnoho řidičů nečistí své registrační značky od sněhu a ledu. To je považováno za přestupek. V Polsku za to může být udělena pokuta.

Chodci mají stejné povinnosti jako řidiči: Tyto 4 věci nesmí udělat, hrozí vysoké pokuty. Ne každý o těchto pravidlech ví

Jak moc vysoká? Nečitelná SPZ vyjde v přepočtu na 500 Kč. Jakkoli polští odborníci apelují na používání zimních pneumatik, nařízené to není. Zbývá tedy důraz na dodržování bezpečné rychlosti. Jak je to s nečitelnou SPZ u nás? Ani tady není možné, aby člověk neočistil auto od sněhu a ledu. Jedna věc je povinnost bezpečného výhledu a čistého zorného pole řidiče. A druhá věc je nečitelná registrační značka.

Za nečitelnou SPZ hrozí vysoká pokuta a zákaz řízení

Za tento přestupek hrozí zákaz řízení, když je řidič podezřelý ze spáchání přestupku dle § 125c odst. 1 písm. a) bod 2 zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu. A to že řídil vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost. Za tento přestupek hrozí ve správním řízení sankce 5 000 Kč až 10 000 Kč.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Plus je tady horzba odnětí řidičského průkazu, ve hře je zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Samozřejmě je třeba nahlížet na věc tak, že pokud člověk vyjede do sněhové vánice, vlastně nemá ani šanci udržet registrační značku čistou. Na tabulku se nalepí mokrý sníh s ledem hned po pár metrech. Zastavovat co tři minuty by bylo nelogické a riskantní. Ale při městském popojíždějí se vyplatí SPZ vždy očistit. Lepší minuta manuální práce než půlhodina debaty s aktivním příslušníkem.

Čistíte si pravidelně registrační značku?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články