Odborníci z TÜV vybrali nejspolehlivější ojetiny starší 11 let z různých segmentů

                   

Dobrým vodítkem při hledání spolehlivého vozu mohou být německé statistiky spolehlivosti vozidel, které pravidelně připravuje organizace TÜV. Připravili jsme 5 zajímavých tipů na ojetiny, které zaujímají vysoké pozice spolehlivosti v kategorii starších vozidel.

Levnější nabídky na trhu ojetých vozidel mají většinou ten háček, že jde o starší auta. To však neznamená, že musí být problematická. Je důležité vybrat si spolehlivý model a koupit dobře udržovaný kus. Níže najdete 5 modelů, které figurují vysoko ve statistikách spolehlivosti pro věkovou kategorii 10–11 let. Jedná se o automobily z různých segmentů trhu, takže by tu mělo být něco pro každého.

Honda Jazz

Honda Jazz, vyráběná v letech 2007–2014, je ideálním městským vozem kombinujícím praktičnost se zajímavým designem a užitečnými řešeními. Mezi nimi najdeme například sedadla  „Magic Seats“ se snadným skládacím systémem. Toto řešení vám umožní zvětšit nákladový prostor na působivých 1 400 litrů.

iZdroj obrázku: tiskové materiály výrobce

Tento model byl k dispozici s benzínovými motory s výkonem v rozmezí od 90 do 100 HP a hybridním pohonem, který kombinoval spalovací motor o výkonu 88 HP s elektromotorem o výkonu 14 HP. Podle TÜV se Jazz vyznačuje téměř příkladnou spolehlivostí. Němečtí odborníci jako nejslabší místo označují trvanlivost brzdových kotoučů.

Ceny nejlevnějších kusů začínají na 75 000 Kč, ale na auto v top stavu je potřeba připravit si asi  čisté a jisté umění musíte připravit asi 120 000 Kč.

Mazda 3

Druhá generace Mazdy 3 stále vypadá svěže a s délkou karoserie více než 4,4 m je to v porovnání s tehdejšími kompakty docela kus auta. Pozoruhodná je také rozsáhlá výbava a řada zajímavých motorů.

i Zdroj obrázku: tiskové materiály výrobce

Zákazníci, kteří si tento model koupili v letech 2009–2013, si mohli vybrat benzínové motory 1,6 105 HP a 2,0 150 HP. Nabídka zahrnovala také vznětový motor 1,6 115 hp. Nejslabším prvkem indikovaným TÜV je nestabilní odpružení. Existuje také riziko nadměrné koroze karoserie. Mazdu 3 lze koupit pod 90 000 Kč, ale největší počet nabízených automobilů osciluje kolem 120 000 Kč.

BMW X1

Jeden z předchůdců segmentu malých prémiových SUV se po letech ukázal jako docela odolný a spolehlivý stroj , na kterém se stárnutí příliš neprojevuje. Výroba první generace X1 byla zahájena v roce 2009 a skončila o 6 let později. V Evropě to byl populární model, takže nabídka náhradních dílů je poměrně velká.

i Zdroj obrázku: tiskové materiály výrobce

Ne všem stojí za to věnovat pozornost, ale pokud najdete dobře uchovaný kus, poslouží ještě dobrých pár let. Na výběr byly verze s pohonem pouze zadních i všech čtyř kol. Rozsáhlá nabídka pohonných jednotek vám umožní vybrat si motor podle svého gusta – benzínová vozidla se výkonem pohybují od 150 do 258 HP a diesely od 116 HP do 218 HP.

TÜV doporučuje věnovat pozornost funkci parkovací brzdy a vůli odpružení. X1 si drží  vysoké ceny, takže 180 000 za vůz ze začátku výrobního cyklu se jeví jako absolutní minimum. Pro jistotu však stojí za to podívat se na vyšší cenové rozpětí.

Audi TT

Nejen městské a rodinné vozy se vyznačují vysokou mírou spolehlivosti. 11letý model, který si vede dobře v žebříčku TÜV, je také sportovní Audi TT z let 2006–2014. Technicky má mnoho společného s Audi A3, takže jde o jednoduchý design, který přichází také jako kupé a kabriolet.

i Zdroj obrázku: tiskové materiály výrobce

Pokud jde o motory, jejich výkon se pohybuje od 160 do 360 HP v zážehových verzích. V nabídce byl také naftový motor o výkonu 170 HP. Ti, kteří hledají spolehlivé auto, které přinese radost z jízdy, by měli tuto možnost určitě zvážit. Stojí však za to podívat se na hnací ústrojí, které – podle TÜV – u tohoto modelu selhává nejčastěji.

Ačkoli se vůz liší charakterem a účelem od BMW X1, ceny jsou podobné – začínají na přibližně 180 000 Kč a většina kusů dostupných v ČR stojí něco přes 260 000 Kč.

Mercedes Třída E Kupé (W207)

Důvodem vysokého postavení tohoto modelu v žebříčku spolehlivosti může být skutečnost, že sdílí některé komponenty s menší třídou C W204, která byla mimořádně úspěšná. Vizuálně však odkazuje na vyšší segmenty trhu a zachovává si elegantní nadčasový vzhled. Jak se na Mercedes sluší, nabídka motorů byla opravdu bohatá – benzínové motory poskytovaly výkon od 184 do 408 HP a diesely od 170 do 265 HP.

i Zdroj obrázku: tiskové materiály výrobce

Hodně záleží na vybraném motoru, ale ti, kteří si pořídí dobře udržované auto, by si neměli stěžovat. Společnost TÜV zaznamenala hlavně drobné závady na odpružení a brzdovém potrubí. Luxus však má svou cenu – nejlevnější kus stojí 260 000 Kč, i když – při hledání tohoto modelu – je třeba mít na paměti vyšší stropy, dokonce 350 až 400 tisíc Kč.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články