Odhlučnění interiéru auta

Kompletní odhlučnění interiéru je krok, ke kterému se uchyluje stále více řidičů.

                   

Nepříjemný hluk, pazvuky, vibrace a drnčení plastů, a to obzvláště při vyšších rychlostech, totiž negativně ovlivňují požitek z jízdy a často prakticky znemožňují konverzaci se spolujezdcem nebo poslech rádia. Naštěstí se nejedná o neodstranitelný problém, a to bez ohledu na značku, cenu nebo třídu vozu – cestou kompletního odhlučnění se celkový hluk v interiéru auta může snížit až o několik desítek procent.

Jak to probíhá

Technici se při odhlučňování interiéru auta zaměřují na několik kritických oblastí – podlahu, podběhy, střechu, motor, mezimotorový prostor a nakonec prostor zavazadlový. V rámci prací v interiéru auta se také odhlučňují dveře, i když zde jde spíše o zamezení drnčení plastových částí speciální páskou a vytvoření lepší platformy pro reproduktory usazené ve dveřních ozvučnicích. Správně vytlumené dveře pak působí bytelněji, jako u auta o jednu třídu vyššího.

i

V rámci odhlučnění zbývajících částí se zpravidla používá metoda tzv. třívrstvého odhlučnění, kdy se postupně aplikují tři druhy materiálu – protihlukový, akustický a antivibrační. Každý z nich má trochu jiný účel a liší se i místa a způsoby jejich aplikace. Je to však právě jejich synergie, co výrazně sníží hladinu hluku ve voze, a to o celou jednu třetinu i více. Je však nutné počítat s tím, že u větších užitkových vozů nebo kombíků je efektivita odhlučnění trochu nižší, neboť tyto vozy trpí vyšším odporem vzduchu.

Kompletní odhlučnění interiéru auta je snadným způsobem, jak zvýšit jízdní komfort vozu hned o několik úrovní. Pokud navíc máte rádi hudbu a při poslechu vás nežádoucí rámus velmi ruší, pak není o čem přemýšlet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Tomáš Englas

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Zelenského mírový plán je jedinou cestou vpřed,“ tvrdí zarputile ukrajinský diplomat Ihor Žovkva
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Průmyslová automatizace se rychle rozvíjí: tyto trendy bychom neměli ignorovat
adbz.cz
adbz.cz
Ze 2 bytů udělali 1: „Intimní“ a „denní“ zónu v pastelových barvách oddělují posuvné dveře přes celou stěnu