Dálniční pirát ohrozil všechny kolem a nevěděl, že ho natáčí kamera. Omluvou pro policii mohly být údajné zdravotní potíže

Dojet na silnici někoho, kdo je zřejmě pod vlivem alkoholu a křižuje před vámi silnici zprava doleva a naopak, není nic výjimečného. Otázkou zůstává, co v takové situaci dělat.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Dnešní díl ze seriálu záběrů z palubních kamer ukazuje poměrně málo viděnou situaci: vůz jedoucí před vámi má evidentně problém a „štráduje“ si to silnicí z pravé krajnice k levé a zase naopak. Respektive problém má řidič nebo řidička daného vozu, zatímco vy se za ním držíte v uctivé vzdálenosti, abyste v případě nečekaných komplikací mohli bezpečně zastavit. Co v takové chvíli dělat? Bez ohledu na to, jestli v autě máte, nebo nemáte palubní kameru? Pojďme se na to podívat společně.

Ujet je vždy nejsnazší. Ale ne nutně nejlepší

A úvodem si můžeme rovnou odpovědět v reakci na to, co žel dnes a denně udělá mnoho svědků podobné události: neudělají totiž zkrátka vůbec nic. Budou se tak dlouho držet v bezpečné vzdálenosti, dokud „křižující“ vůz před nimi neodbočí. Nebo jej nepředjedou v úseku, kde to aspoň trochu půjde. Nebo to „risknou“ v prvním možném úseku. A vzápětí po anglicku „zmizí“. Myslím, že když si většina z nás sáhne do svědomí, najde tam podobný případ.

22letý bezmozek v BMW si natáčel svou jízdu na telefon. Zabil přitom mámu ve Fabii, nenarozenou dceru a zmrzačil dva syny

Pochopitelně, nejsnazší je vždy ujet. Pláchnout. Zdrhnout. Jenže tím se opravdu nikomu nepomůže. Jakkoli si v drtivé většině myslíme, že indispozice dotyčného za volantem je „jen a jen jeho vina“, není tedy třeba mu jakkoli pomáhat. Tak ta situace ale žel nestojí. I kdyby to byla totiž pravda, nejsme nikdo v roli soudce, abychom nad někým takovým automaticky zlomili hůl. Pomoc se navíc nemusí týkat jen jeho. A často také netýká.

Ohroženi fatální nehodou v každé vteřině

Někdo takový totiž svojí jízdou především ohrožuje všechny v protisměru (tady „jenom“ vyděsil cyklisty, zato zřejmě pořádně), o tom, jak by asi dopadla jakákoli čelní srážka, se nemusíme rozepisovat. Svou akcí, směřující k odvrácení této (často fatální) srážky, můžete tedy přispět k záchraně hned několika životů. A to už přece za chvilku námahy stojí, nebo ne? Jak to ale udělat, abyste zastavili auto v problémech a sami sebe ani nikoho jiného neohrozili? Existují v zásadě dvě možnosti:

Občanské zadržení opilého řidiče natočeno na autokameru. V kravatě jej drží do příjezdu policie

Ta první je adrenalinová a vyžaduje zkušenosti, řidičský um, přehlednou silnici a opravdu pevné nervy – ideálně pak všechno pohromadě. A doporučujeme ji opravdu, ale opravdu jen těm, co se na to „cítí“ a jsou schopni vyhodnotit celou situaci s patřičnou mírou zodpovědnosti k sobě i ostatním účastníkům silničního provozu. A úplně především – musíte si být jisti tím, že zastavení vozidla před vámi pomůže jak jemu, tak všem jedoucím v protisměru i eventuálním předjíždějícím.

Do „akce“ může jít jen opravdu zkušený řidič/řidička

Jen s touto skálopevnou jistotou se do něčeho takového můžete pustit a ve finále si to také obhájit. Řidiče za volantem může postihnout také srdeční nevolnost, může upadat do hypoglykemie při cukrovce, může mít křeč v noze, cokoli. A to, co se nám zvenku může jevit jako „společenská únava“, může ve skutečnosti být závažná zdravotní indispozice. Tím spíš je celá akce na zváženou, ne vždy proveditelná, na druhou stranu může zachránit nejeden život.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Manévr je to vcelku jednoduchý, jen realizace je o to těžší: jde o klasické vybrždění až „do nuly“, kdy auto nepustíte před sebe a donutíte jej nakonec zastavit. Takto napsáno to vypadá jako z víkendového časopisu, kdo to ale někdy zkusil, moc dobře ví, jak je nutná neustálá kontrola do zpětného zrcátka a nutnost opravdu citlivě pracovat s plynem a brzdou, aby se to ve finále celé neotočilo proti vám. Nikdo nechce někomu pomáhat s tím, že bude současně iniciátorem opravdu hloupé dopravní nehody.

Vytáhnout klíčky ze zapalování? Tady povoleno

Zbytek je trochu jako z akčního filmu, ale někdy to zkrátka jinak nejde. Zastavte tak, abyste dotyčnému pokud možno zablokovali cestu. Oblečte si reflexní vestu a dojděte se podívat, kdo je za volantem a v jakém je stavu. Pokud byl váš prvotní odhad o „společenské únavě“ správný, zamezte v první řadě tomu, aby se dotyčný znovu rozjel. Sáhněte pro klíčky, postavte se do dveří, cokoli. A zavolejte policii. A vyčkejte příjezdu. Jisté je jedno – ocení to.

Pokud jde o zdraví, či nedej Bože o život, je zbytek jasný: volejte záchranku, postupujte dle stavu, v jakém se dotyčný nachází.

Druhý způsob je podstatně méně náročný, nicméně prodlužuje čas celého riskantního představení: zavolejte policii ihned, jakmile uvidíte někoho před vámi jet nekoordinovaně. Možná budete muset chvíli za autem vydržet, abyste udali přesnou polohu, dokud jej policisté neobjeví sami. Zbytek už je jejich práce. Držíme palce, ať se vám podobné situace pokud možno vyhnou, a pokud nevyhnou, ať dopadnou bez nehod a komplikací!

Jak byste se v podobné situaci zachovali vy?

Zdroj: STOPCHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články