Občanské zadržení opilého řidiče natočeno na autokameru. V kravatě jej drží do příjezdu policie

Jsou situace, které nás staví před nečekaná rozhodnutí: budeme tolerovat násilí, pokud zamezíme opilci v jízdě? Kam až můžeme zajít? Šokující video s alkoholem za volantem.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem STOP CHAM
                   

Dnešní video z palubní kamery je výjimečné hned z několika důvodů: je v něm použito násilí pro ochranu toho, vůči němuž je násilí použito. Stejně jako pro ochranu všech ostatních účastníků silničního provozu. Původce násilí je současně ten, kdo se snaží zachránit zdraví a potažmo i život napadaného. Policie poté koná bezodkladně, přesto postih může hrozit oběma. Trocha moc neznámých a trochu moc protikladů najednou? Tak se na tu hádanku s opilcem pod vlivem násilí pojďme podívat společně.

Video jako malý film o alkoholu a kritické nezodpovědnosti

Úvod nepatrně delšího videa začíná jako běžný film, vystavěný podle klasické dramaturgie s patřičnou dramatickou křivkou: nejprve jsme tedy v expozici, seznamujeme se s hlavními postavami, prostředím a dějem. Prostřednictvím kamery vidíme Hondu CRV, jak si nepočíná vždy zcela obratně na silnici, tu a tam „vymete“ louži, aniž by musela, a vůbec, její jízda je poněkud rozvláčná. Nebo spíše rozevlátá. Původní domněnka, že řidič nebo řidička zkrátka nebudou mistry svého oboru, velmi jemně řečeno, se záhy změní v jistotu.

Opilý dlaždič nabízel dopravní policii úplatek 60 000 Kč a položení zámkové dlažby. Policie ho také „položila“

Jenže poněkud jinou, nesouvisející s řidičskou šikovností nebo nešikovností. Ten za volantem je evidentně pod vlivem, a zřejmě ne málo. Řidič v autě s kamerou se tedy pustí do sledování a při první vhodné příležitosti Hondu zablokuje a řidiče z ní „vytáhne“. V tom okamžiku se přesuneme o kousek dál na časové ose, řidiče se snaží eliminovat i další řidiči, a jak jsme z videa svědky, zatím se vede pouze diskuse o tom, zdali dotyčný pijan pojede dál, nebo počká na příjezd policie.

Řidič chce ze všeho nejvíce zmizet

A je celkem jasné, jak moc rozdílné názory na „danou problematiku“ obě strany mají. Opilý řidič Hondy, mající pravděpodobně klíčky od vozu pevně u sebe (jinak by se jich již zmocnil někdo z „dozorců“, což jsem si mimochodem původně myslel, že se stalo jako první), se pochopitelně snaží nějak po anglicku „zmizet“, neb je mu celkem jasné, co bude následovat, až jej uzří ruka zákona. A jak je patrné z videa, místy má opravdu problém udržet se na nohou – tohle jářku nebyly dvě desítky piva po obědě.

Na „měření rychlosti“ policejní hlídky varoval ostatní řidiče dálkovými světly. Teď mu hrozí 2 roky vězení

Je násilí proti opilci za volantem legální?

Druhá strana sporu se naopak snaží stůj co stůj zamezit řidiči, aby nasedl a odjel. Což se dá pochopit – chcete někoho takového na silnici? Aby se za minutu někde zabil? A zabil při tom někoho zcela nevinného? Odpověď je zcela jasná. A tak přijde okamžik, ve kterém se všechno zlomí. Jeden z řidičů opilcem smýkne na zem, což mu pravda asi nedá moc práce, s ohledem na balanc (nebo spíš disbalanc), kterým muž s alkoholovým problémem momentálně (ne)vládne. A na té zemi si ho už snadno přidrží.

iZdroj fotografie: Se souhlasem STOP CHAM

Za několik chvil navíc dorazí policie, nejdřív jedna, pak druhá. Z přístupu policistky a policisty je patrné, že s dotyčným „spiťanem“ nemají pražádné slitování, jakmile jej dostanou na nohy (na nichž má čím dál větší problém se udržet, hladina alkoholu v krvi očividně stoupá), cvaknou pouta a je jasné, že další vysvětlování bude z pozice síly. Tentokrát již síly zákona a vymáhání práva, kde je nad slunce jasné, že dotyčného čeká trest.

A bylo by možná zajímavé sledovat, jak dopadne ten, kdož použil onen chvat a opilce „sundal k zemi“. Myslím, že mnozí z vás vysloví obavu, že se mu jeho „ochrana alkoholika a všech okolo“ může ještě vymstít. Co myslíte, zvítězí opravdu pomyslný (zde i velmi reálný) vyšší princip a snaha ochránit život jeho i ostatních, nebo za to nakonec může být popotahován, až se dotyčný hříšník zbaví alkoholu a přijde k sobě? A poradí se třeba s právníkem? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Věříte, že se zachoval správně?

Zdroj: STOP CHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články