Ojeté elektromobily ztrácení na hodnotě absurdně rychle. Jejich majitelé přicházejí o 500 000 Kč za rok

Kdo si letos koupil nový elektromobil, příští rok ho prodá za směšnou cenu. Hodnota elektrických aut padá nemilosrdně rychle

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Elektromobily jsou určitou skupinou lidí vnímané jako budoucnost automobilismu. Bohužel trh je zneužit pobídkami a dotacemi, které jsou pro elektromobily defacto protekcí, bez které by je leckde ani nikdo nekupoval. Elektrická auta však čelí nečekaným finančním ztrátám svých majitelů. Během posledního roku některé elektromobily ztratily až obrovskou část své hodnoty, a to dokonce až o 500 000 Kč v přepočtu z polských zlotých.

Cena elektromobilu klesá ihned po jeho prodeji, a to závratně

Právě tam podle tamních statistik lze takový propad cen vystopovat. Co je více alarmující, nominálně dražší elektromobily se nyní na trhu ojetých vozů vyrovnávají svým spalovacím protějškům. Situace, která by se mohla zdát bezprecedentní, není v automobilovém průmyslu zcela neobvyklá, jak upozorňují odborníci. Poptávka po drahých ojetých elektromobilech je téměř nulová, což vede k výraznému poklesu jejich cen a zároveň omezuje ochotu potenciálních kupců tyto vozy kupovat. Tradiční automobily se spalovacími motory si udržují svoji hodnotu.

i

Naopak elektromobily, jak ukazují nedávná studie, rychle na ceně klesají. Levné elektrické modely, jako například Renault Zoe, se nyní na trhu ojetých vozů prodávají za ceny srovnatelné se svými spalovacími protějšky. To je výrazný posun ve srovnání s předchozím obdobím. Situace se týká i prestižních značek, kde rozdíly v cenách mezi elektromobily a vozidly se spalovacími motory rapidně klesly.

Ideální čas kupovat? Ano, anebo také signál dát ruce pryč

Podle odborníků je tento pokles cen elektromobilů obecný a nelze jej považovat za anomálii. Nedostatečná poptávka po ojetých elektromobilech, zejména těch dražších, je klíčovým faktorem vedoucím ke klesajícím cenám. Trh se chová racionálně, ačkoliv to pro majitele elektromobilů znamená značné finanční ztráty. Jinak řečeno, nadšenec draze koupil, ale pokud bych chtěl zánovní elektrické auto prodat, tak jen za zlomkovou cenu. Dá se říct, že elektromobilita je v oblibě u firem a flotil. Tam je ale poptávka po ojetých elektromobilech je minimální.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Firmy kupují nová auta. Trend vede k přirozenému poklesu cen, protože žádná rozumná firma by neinvestovala více peněz do ojetého elektromobilu než do srovnatelného vozidla se spalovacím motorem. Nakonec se zdá, že ekonomická racionalita vítězí, což může po nedávných významných úderech do elektromobilů zpomalit zájem potenciálních kupců. Jak je tomu u nás? Český trh ojetých vozů prožívá na konci roku relativní rozmach.

„Když se podvádělo s emisemi, budeme podvádět s elektromobily“. Utajený tým Tesly operuje originálním způsobem

Nárůst nabídky inzerovaných elektromobilů o asi 11 %, i když z relativně nízkého základu. Přestože počet nabízených elektromobilů meziročně vzrostl, dramatickým způsobem klesly jejich ceny. Lze říct, že cena elektromobilů klesla o 300 tisíc korun na 900 tisíc Kč. Petr Vaněček, provozní ředitel AURES Holdings, zdůrazňuje, že na snížení cen elektromobilů mělo vliv dvojí zlevnění ceníkové ceny nové Tesly Model 3 v průběhu roku 2023.

V ČR je cena ojetých elektromobilů také nízká, nikdo je nechce

Obecně se dá konstatovat, že český trh s ojetými elektromobily prochází zajímavým vývojem. Ten kopíruje zahraniční trhy. Jde o kombinaci nárůstu nabídky s výrazným poklesem cen. To možná představuje pro někoho zajímavou příležitost ke koupi. Ale také přirozenou nechuť běžných zákazníků tato vozidla kupovat. S rostoucí nabídkou nových vozidel a zkracováním dodacích lhůt nových elektromobilů dochází k výraznému snižování cen ojetých elektromobilů i v Německu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle ADAC klesly ceny v některých případech dokonce o více než 20 %. Příkladem může být Tesla Model 3, dalším je VW ID.3. U Hyundai Kona Trend 64 kWh došlo dokonce k dramatickému poklesu ceny o 22 %. Může se skutečně jednat o signál, že se vyplatí elektromobily z druhé ruky začít kupovat. Anebo také jasnou zprávu, že elektrická auta nemají „žádnou“ hodnotu a je lepší od nich dát ruce pryč.

Koupíte si někdy elektromobil?

Zdroj: ADAC
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články