Opravdu jsou emise osobních aut takový problém? Porovnání ukazuje, že nikoliv

                   

Evropská unie bojuje proti emisím stále tvrději. Ale pouze v jedné oblasti, kterou jsou osobní automobily. Řadu jiných přitom nechává bez povšimnutí. Zajímalo vás někdy, zda jsou osobní auta skutečně tím největším znečišťovatelem? A kolik emisí CO2 do ovzduší vypustí? Podívejte se na zajímavé porovnání jednotlivých forem přepravy.

Jízda na kole

Jezdíte na kole? Pokud ano, jste také částečným znečišťovatelem ovzduší. Nutno ale říci, že skutečně minimálním. Pokud ujedete vzdálenost 10 kilometrů, vypustíte do ovzduší zhruba 55 g CO2. To je v podstatě zanedbatelné množství.

Chůze

Rádi chodíte, jelikož jde o ekologický způsob přepravy z místa na místo? Ne tak úplně, jelikož i chůzí se zatěžuje naše planeta. Když ujdete 10 kilometrů, vytvoříte zhruba 125 gramů emisí CO2. To už je celkem vysoké číslo, že ano?

Naftový automobil

Každý vůz je jiný a tak se budeme držet spíše zlaté střední cesty. Když vezmeme v potaz průměrný spíše novější naftový automobil, tak ten za každých ujetých 10 kilometrů pošle do ovzduší 950 gramů emisí CO2. To už je celkem velké znečištění, že ano?

Hybridní automobil

Dnes se už stávají standardem, jelikož díky nim mohou automobilky mnohem lépe vyhovět požadavkům na emisní limity. Kolik takový klasický hybrid vypustí za desetikilometrovou jízdu oxidu uhličitého? Je to zhruba 700 gramů. Oproti naftě to není zase až tak velký rozdíl, co říkáte?

Plug-in hybrid

Podívejme se také do segmentu plug-in hybridů. Tedy vozů, které kombinují benzinový motor, elektromotor a dají se nabíjet. Zde už je pokles celkem výrazný. Samozřejmě roli hraje typ hybridu, ale když se budeme držet v průměru, je možné říci, že za 10 kilometrů vůz vytvoří asi 250 g emisí CO2.

Elektromobil

Z hlediska emisí je na tom elektromobil nejlépe. Automobilky se přímo chlubí, že jejich elektro auta nevytvářejí během jízdy žádné emise. Na jednu stranu je to pravda, jelikož nemají klasický spalovací motor. Na stranu druhou nějaké přesto vznikají, ale nutno říci, že je to stále jeden z nejekologičtějších způsobů dopravy.

Další dopravní prostředky

Chtěli jsme vám ukázat i porovnání s dalšími dopravními prostředky, ale přijatelná data bohužel nejsou k dispozici. Vlaky, ale i letadla nebo zaoceánské lodě mohou mít emise velmi rozdílné s ohledem na množství přepravených lidí nebo nákladu. Orientačně však můžeme říci, že jedním z největších znečišťovatelů jsou velké lodě, za nimi jsou letadla a dále jsou to vlaky, které jsou považovány za poměrně ekologickou formu dopravy – tedy opět záleží na tom, jak které.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva