Kdo chce ušetřit v autě peníze, dává si do loketní opěrky bobkový list. Levné koření má pro řidiče brilantní účinek

Koření do auta obvykle nepatří. Ovšem pokud může výrazně pomoci, pak zkušení řidiči neváhají okrást kuchaře.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

Co je divoké koření? Zná ho každý kuchař, každá hospodyňka. Jde o směs několika přísad a koření. Bobkový list, celý černý pepř, nové koření. Může být i jalovec. Používá se zejména na omáčky, zvěřinu či přípravu vývaru. A co má koření společného se světem automobilismu? Překvapivě víc, než by se mohlo zdát. Jakkoli může téma spadat do kategorie mýtů, existují tvrzení, že to funguje.

Mýty a pověry někdy fungují. A koření se dá v autě využít

„Nejde o směs jako takovou, ale podle jednoho zákazníka se má v autě používat bobkový list,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. „Téma jsem řešil při dotazu, proč má klient v autě všude lístky sušeného vavřínu,“ doplňuje servisní expert. Řidiči skutečně často využívají různé triky a praktiky, aby si zpříjemnili svůj život za volantem. Jedním z neobvyklých způsobů je využití bobkového listu, který může mít překvapivé účinky na pohodlí při jízdě.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Toto levné koření je známé pro své gastronomické a léčivé vlastnosti, ale má také pozitivní dopad na řidiče a jejich pohodu během dlouhých cest. Nejedná se ale o konzumaci, byť by to mohlo někoho napadnout. Někteří zkušení řidiči si před dlouhou cestou umístí bobkový list do interiéru svého vozu. Může být umístěn v textilním sáčku, papírovém obalu nebo jednoduše volně v kabině. Oblíbenými místy pro umístění bobkového listu jsou přihrádka v palubní desce nebo schránka v loketní opěrce.

Bez obalu to jde taky, ale kdo to pak bude uklízet?!

Důležitost obalu je nasnadě. Napadne to každého, kdo někdy s bobkovým listem pracoval, tedy vařil. Je doporučeno používat obal pro bobkový list, protože sušené listy jsou křehké a mohou se snadno rozlomit na drobné kousky, které způsobí nepořádek. Použitím obalu se zabrání kontaminaci kabiny prachem a nečistotami. Úlomky listu jsou navíc docela ostré a mohou v kůži vyvolat alergickou reakci. To se při zabalení do textilního sáčku nestane. Bobkový list je tak snadno dostupný, a zároveň chráněný v interiéru vozu.

Hloupí řidiči utrácejí tisíce a poškozují svá auta. Ti chytří používají v autě mokré ponožky

Bobkový list je sušený list vavřínu vznešeného. Ano, to je to listí, které známe z římských soch. Mají je kolem hlavy. Tento list má také léčivé vlastnosti, které zahrnují podporu trávení, protizánětlivé účinky a snižování hladiny krevního cukru u diabetiků. Přestože bobkový list má sedativní účinky, které jsou při řízení nežádoucí, řidiči ho stále používají z jiného důvodu. Účinky bobkového listu při jízdě?

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Hlavním důvodem, proč řidiči používají bobkový list, je jeho údajný blahodárný vliv na kinetózu. Kinetóza je stav nevolnosti způsobený pohybem vozidla, který může narušit pohodlí při jízdě na delší vzdálenosti. Řidič nebo spolujezdec si může vložit bobkový list pod jazyk a nechat jej působit. Chemikálie obsažené v listu by měly mít příznivý vliv na žaludek a nervový systém, rychle snižovat nevolnost a nepříjemné pocity způsobené kinetózou. Po použítí se list vyjme z úst a vyhodí, nepolyká se! A hotovo, řidič ušetří spoustu peněz za drahé léky.

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie

Co vy a koření v autě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články