Osvědčené způsoby, jak zachránit karoserii, kterou napadla koroze

                   

Rez je pro řidiče noční můrou. Dříve nebo později se objeví na každém autě. Z tohoto důvodu se každý odpovědný motorista snaží všemi způsoby oddálit nevyhnutelné. Člověk však musí vědět nejen to, jak karoserii chránit, ale také co dělat, když už u auta došlo k nejhoršímu. Dosud existují tři hlavní způsoby, jak bojovat proti rzi.

Malé rezavé skvrny

Škrábance – to jsou místa, kde ve velké většině případů začíná „vítězný“ vpád rzi na karoserii. Pokud včas zaznamenáte proces koroze a podniknete příslušná opatření, můžete se zachránit před mnohem horšími následky a co je nejdůležitější – velkými finančními výdaji na následné opravy.

iZdroj obrázku: Pxhere

Odstranění malých skvrn od rzi není vůbec složité. Napadená část karoserie může být očištěna několika druhy brusného papíru a poté pozinkována. Pak je místo opatřeno základním nátěrem, natřeno a dolakováno.

Velké korozní skvrny

V takové situaci se důrazně doporučuje vyhledat odbornou pomoc. Pokud však má garáž (přítele, souseda, kolegy) potřebné nástroje a sám motorista má odpovídající dovednosti, může být problém stále vyřešen svépomocíě. Místo koroze bude třeba „vyléčit“ s větším úsilím a obtížnějším způsobem.

iZdroj obrázku: Pxhere

Nejprve se problémová oblast vyčistí drátěným kartáčem. Poté se vyleští brusným kotoučem (tím se odstraní všechny existující bubliny barvy). Poté se povrch očistí různými druhy brusného papíru.

Když je rez zcela odstraněna, plochu pozinkujte, naneste na ni základní nátěr, poté natřete a zakryjte ochrannou vrstvou laku.

Rozsáhlá koroze s “vyžranými” dírami

Pokud se na karoserii objeví díry způsobené korozí, pak je to už špatné. Vymanit se z této situace je nejen obtížné, ale také velmi nákladné. Navíc ani to, že na opravy dáte hodně peněz, nezaručuje pozitivní efekt (zejména po dlouhou dobu). Nejdůležitější v tomto případě je, že vypořádat se s napadeným místem svépomocí, bez pomoci odborníka, rozhodně nepůjde.

iZdroj obrázku: Pxhere

Ve větší či menší míře se takový problém efektivně „řeší“ pouze jedním způsobem – amputací. A to není vtip. Poškozená část karoserie bude muset být úplně vyříznuta. Na místo je přivařen nový plech. Teprve poté je provedena povrchová úprava a všechny ostatní kosmetické procedury.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články