Parkování u nabíječek často blokují řidiči se spalovacími motory, asi tím protestují proti elektromobilům

Parkování na místech, kde to není dovolené, je typickým znakem hulvátů. Někdy jim hrozí postih, někdy je to bohužel bez pokuty.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Stanislava Kučery
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Stanislava Kučery
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Stanislava Kučery
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Stanislava Kučery
Další 0 fotografie
                   

Parkování mimo vyhrazená parkoviště je problémem snad všech velkých měst. V centrech, ale i mimo ně je více aut než parkovacích míst. Řidiči odstavují svá vozidla i tam, kde nemohou. Dopravní značka leckdy není důvodem, aby motorista svůj automobil nezaparkoval i tam, kde je to zakázané. Dnes a denně lze spatřit parkovací místa vyhrazená pro specifický druh vozidel zabraná auty, která tam nemají co dělat. Existuje nějaké řešení?

Přestupek je jedna věc, bezohledné chování věc druhá

Pan Stanislav Kučera z Prahy nám 11. 4. 2023 poslal e-mail, který jsme se rozhodli v plném znění zveřejnit. Pan Kučera je, podlé svého vyprávění, majitelem elektromobilu. Běžně s ním jezdí po Praze. „Mám samozřejmě i auto se spalovacím motorem. Ale to používám na delší cesty. Do centra Prahy mi elektrické auto víc vyhovuje.“ Pan Kučera jel na pražský Smíchov a chtěl zaparkovat na parkovišti vyhrazeném pro elektrická auta. 

iZdroj fotografie: Se souhlasem Stanislava Kučery

„Shodou okolností přede mnou jelo jiné auto, které tam také chtělo zaparkovat,“ popisuje situaci čtenář. „Šlo o nějaké BMW, nevyznám se v modelech a značení, ale na SPZ mělo EL.“ Jak se věc vyvíjela dále? „Parkovací místo bylo dost velké, ale nešlo tam zaparkovat,“ stěžuje si čtenář, „bohužel částečně na vyhrazeném parkovišti stálo auto, které tam nemělo co dělat. Asi se tím snaží tupě protestovat proti elektromobilitě.“ Řidič prvního vozu, zmíněného BMW, se pokusil zaparkovat.

Důležitá je dopravní značka, bez ní nejde o přestupek

„Nevím, jestli se vešel, objel jsem ho a pokračoval dál v hledání parkovacího místa,“ doplňuje čtenář Stanislav, „zajímalo by mne ale, jestli řidiči, který stál, kde neměl, hrozí nějaký postih.“ Ohledně parkování elektrických aut je třeba rozlišovat dvě věci. Místa, která jsou sice určená pro elektrická auta, ale nejsou označena dopravní značkou IP12. Tou s bílým písmenem P na modrém podkladu a nápisem Réservé. S patřičným dodatkem.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Stanislava Kučery

Typicky může jít o nabíječky, které jsou sice markantně označené jako místa pro elektrická auta, ale danou dopravní značku nemají. Jakkoli je to hloupé a bezohledné, zaparkuje-li tam řidič auto se spalovacím motorem, nic mu nehrozí. Naopak zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích říká, že „řidič nesmí zastavit a stát na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno“. Existuje výjimka?

Dva tisíce korun na místě, ve správním řízení ještě víc

Existuje a říká, že „to neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“ V případě porušení předpisu a zaparkování neoprávněně na vyhrazeném parkovacím místě hrozí řidiči odtažení vozidla na vlastní náklady a pokuta 2 000 Kč, respektive 2 500 Kč ve správním řízení. Řidič BMW, který zaparkoval neoprávněně tak, jak to pan Stanislav vyfotografoval, tedy spáchal přestupek, za který mohl být potrestán. 

Galerie

Další 0 fotografie

Co byste takovým řidičům vzkázali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články