Parkujete během zimy v garáži? Možná tím ničíte své auto a ani o tom nevíte

Pokud jde o péči o vaše auto, parkování v garáži vám může poskytnout ochranu po celý rok. Koneckonců, parkování v uzavřené garáži zajistí, že bude chráněno před horkým letním sluncem a v zimě před sněhem. Pokud ale auto používáte na silnicích, které se v zimě solí, pak může mít parkování v garáži skutečně nepříznivé účinky.

Parkování v garáži i Zdroj fotografie: Imgur
                   

Parkujete během zimy v garáži? Na tohle byste si měli dát pozor, může to způsobit větší škody, než si myslíte

Sůl způsobí větší škody, než myslíte

Po několika mírnějších zimách opět začalo sněžit i v níže položených oblastech. A když sněží a mrzne, silnice se samozřejmě solí. Sůl se pak obvykle zachytí v podbězích a jiných dutinách vašeho vozu, což může nakonec způsobit korozi. Možná si ani neuvědomujete, že když se vrátíte domů a zaparkujete v garáži, rozbředlý led nasycený solí ze silnic se může vlivem tepla z motoru (a také kvůli teplejšímu vzduchu v garáži) rozpustit a voda, která se takto usadí na povrchu, může zesílit korozivní účinky.

Časté mytí ochrání vůz před korozí iZdroj fotografie: Pixabay
Časté mytí ochrání vůz před korozí

Věřte tomu nebo ne, ale právě toto může na vašem autě vypěstovat více rzi, než kdybyste ho nechali venku. A co víc, když necháte auto v garáži, vlhkost na vašem autě se kvůli nedostatečnému větrání tak rychle neodpaří. Pokud je tedy vaše auto mokré více, než bývá suché, například když několikrát denně vyjíždíte a zajíždíte do garáže, nejen že tento proces proběhne několikrát denně, ale zvyšující se vlhkost způsobí, že vaše auto bude náchylnější k rezivění .

Při parkování v garáži v zimě hrozí koroze iZdroj fotografie: Pxhere
Při parkování v garáži v zimě hrozí koroze

Jak můžete zabránit korozi?

Pokud parkujete v garáži i v zimě, když sněží, doporučujeme vám mýt auto co nejčastěji. Umytím automobilu zajistíte, že z vozu odstraníte veškerou posypovou sůl a jiné nečistoty, abyste zabránili korozi a dalšímu poškození karoserie. Pokud nemáte garáž, pak je dobrým nápadem pořídit si alespoň autoplachtu.

Autoplachta chrání vůz před sluncem i sněhem iZdroj fotografie: Wikimedia
Autoplachta chrání vůz před sluncem i sněhem

Zakrytí auta zajistí, že vaše auto bude chráněno před povětrnostními vlivy. Autoplachty jsou obvykle prodyšné, takže se nemusíte bát nedostatečného větrání, když sníh roztaje.

Existují i další nebezpečí při parkování vašeho auta v garáži?

Pokud parkujete auto v garáži u sebe doma, jediným nebezpečím, vůči kterému může být vaše auto zranitelné, jsou velké předměty, jako jsou žebříky nebo nástroje, které mohou být například zavěšené na stěnách vedle vašeho vozu. Může to znít až neuvěřitelně, ale pojišťovny často řeší případy, kdy byla auta poškozena kvůli špatně umístěným předmětům, které na auto spadly, nebo by ho odřely, když se otevřely dveře automobilu. Snažte se v garáži udržovat pořádek a nezapomeňte své auto co nejčastěji umývat.

Parkování v garáži může urychlit korozi iZdroj fotografie: Wikimedia
Parkování v garáži může urychlit korozi
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články