PET lahev v podběhu kola znamená jediné. Řidič se stal terčem zlodějů a bude za chvíli okraden

Hluk od pneumatiky po rozjezdu auta není poruchou, ale varováním. Zloději jsou nablízku a připraveni do akce.

i Zdroj fotogafie: Martin Sedláček
                   

Praktiky zlodějů jsou různé, někteří z pachatelů sází na klasické postupy a zkoušení okrádat tak, jak jsou zloději zvyklí už celá desetiletí. Jiní zase zkouší inovativní metody, dá-li se to tak nazvat. Nicméně i u těch „inovativních“ metod jde vlastně o starý a jednoduchý trik. Zaujmout poškozeného, jeho pozornost zaměřit na něco jiného, než je starost o majetek, a nenápadně ho okrást. Takto fungují celé gangy a skupiny.

PET lahev v podběhu? Zloději jsou nablízku!

Obvyklé je „představení“ u krajnice, kdy rumunská rádoby rodina prosí řidiče kolem jedoucích aut o pomoc, protože jí došel benzín. Nabízí zlaté šperky výměnou za peníze, přičemž o zlatě samozřejmě nemůže být ani řeč. Jiní zloději zase předstírají potíže, lákají řidiče ven z auta ke svému automobilu s prosbou o konzultaci, a jejich komplic mezitím krade. Trik s PET lahví funguje na stejném principu jako další triky s odvedením pozornosti, je ale relativně nový.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opět, jak už bývá tradicí u šmejdů a zlodějů, delikventi jej používají zejména na staré řidiče, u kterých je určité nesoustředění, obava z řešení problému či panika z poruchy vozu očekávatelné. Je to hyenismus, a pokud někdy někdo uvidí auto s PET lahví, které není jeho, bude solidární, když majiteli zasaženého auta pomůže. Postup je tedy jednoduchý, zloděj vezme prázdnou PET lahev a je jedno, od čeho, jestli od vody nebo od limonády, na tom nezáleží.

Ukrást nákup nebo celé auto, to je dilema

Láhev pak zastrčí do podběhu, nastrčí ho mezi podběh a kolo. Obvykle na kolo na stranu spolujezdce, a pokud stojí auto třeba na parkovišti před supermarketem, tak na opačnou stranu, než je vchod či stojan s košíky. Jde o to, aby si řidič PET lahve u kola nevšiml. Jakmile se řidič s autem rozjede, PET lahev začne vydávat u kola nežádoucí zvuk. Škála může zahrnovat různé škrábání, praskání, bouchnutí. Nevadí, pokud lahev po chvíli vypadne.

iZdroj fotogafie: Martin Sedláček

I to vydá zvuk, který splní svůj účel. Řidiče zaskočí, a co je hlavní, přinutí zastavit a vystoupit z auta. Teď záleží na tom, co má zloděj v plánu. Pokud „jenom“ krást ve voze, tak lump počká, až řidič obejde auto, skloní se ke kolu a začne ohledávat pneumatiku. Padouch rychle vleze do auta, pobere, co zvládne a rychle zmizí. Varianta druhá, nebezpečnější. Ta, u které chce zloděj ukrást celé auto.

Nejdůležitější prevencí je pozornost a ostražitost

Pokud jde o vůz jako takový, tak lump počká, až řidič vystoupí a jakmile odejde od volantu, pokud nechal nastartovaný motor, zloděj skočí do auta a rychle ujede. Nevýhodou je, že řidič většinou už má mobil a všechny doklady odložené v loketní opěrce nebo na sedačce. Nemá jak zavolat policii, nemá doklady. Pokud jde o organizovanou skupinu zacílenou na tento typ kriminality, vše proběhne rychle a nečekaně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na parkovišti najednou zůstane člověk bez auta, bez dokladů, bez peněz. A bez mobilu, nemůže rychle zablokovat platební karty, které mají právě teď zlodějové k dispozici. Důležitá prevence je obezřetnost. Když se něco takového stane, tedy když řidič zaregistruje nestandardní zvuky od kola a má tendence vystoupit, tak s maximální opatrností. S klíčky v ruce, s vypnutým motorem, ideálně s naučeným reflexem zamknutí auta. Nepozornost se může prodražit.

Co myslíte, funguje tento trik?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru