Řidiči netuší, že nesmí nechat v autě PET lahev s vodou. Vysvětlení je „vědecké“ a za porušení hrozí vysoká pokuta

Dělají to běžně skoro všichni řidiči, a skoro všichni tak riskují zdraví a život. Nechávat některé věci v autě se opravdu nevyplácí.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
Dalších 9 fotografií
Dalších 9 fotografií
                   

Jsou věci, které člověk tak nějak tuší, že nesmí nechávat v autě. Typicky jde o potraviny náchylné na vyšší teploty. Kdo někdy zapomněl v létě v autě třeba šunku, salám, majonézový salát, o tom ví své. A ten, kdo navíc neodolal a takovou věc snědl, bude si následky vybavovat zřejmě do konce života a nikdy už podobnou hloupost neudělá. Samozřejmě že se v autě nesmí nechávat živé bytosti. Tady opět asi každý tuší, že nechat dítě za horkého dne v autě není možné. I kdyby si jeden chtěl odskočit.

Co nemůžete nechat v autě? Dítě, babičku nebo kousek šunky

Tím se vlastně obracím na všechny ty emancipované matky, které nechtějí dát dítě do školky a vozí ho všude s sebou. Nejenom, že ratolest připravují o obrovskou možnost socializace. Navíc ho zatěžují svými návyky. A v neposlední řadě ho nechávají čekat bez dozoru. V horším případě v autě. Každopádně dítě je asi jasné. Podobně ale může trpět nemocný člověk, jenž se o sebe neumí postarat, nebo senior. Ani tomu nebude v rozpáleném autě dobře. Právě naopak. Stejně tak není možné nechat v autě nějaké zvíře, typicky psa.

45 % řidičů hrozí, že dostanou vysokou pokutu při další jízdě. Češi jsou nepoučitelní, zbytečně přijdou o tisíce korun

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Jak říkám, tady si myslím, že přes občasné přešlapy a chyby motoristická veřejnost tak nějak tuší. A tím to končí. Obecně platí, že by řidiči v autě neměli nechávat žádné předměty, včetně cenností a jídla. Důvody jsou dva, jednak kvůli riziku krádeže, jednak zkažení. Je tu ale ještě jedno riziko, bezpečnostní. Kanystr s benzínem. Převézt od čerpací stanice plný kanystr není problém. Klidně i v létě, v horkém autě. Ale pak je třeba takovou nádobu uskladnit, a to v souladu s normami a bezpečnostními předpisy.

Česká policie utrácí peníze daňových poplatníků. Baví se tím, za co běžné řidiče bez milosti pokutuje

Rozhodně není možné nechat kanystr s benzínem v autě. Za prvé se z něj mohou uvolňovat škodlivé látky a výpary. A za druhé je tu značné riziko požáru. A exploze. Pokud má benzín nějakou vlastnost, je to výbušnost. Nejenom, že hoří, ale má tendence vybuchovat. Uzavřený do nádoby pak vytvoří doslova bombu. To není v žádném případě návod, to je varování. Avšak i zdánlivě neškodné věci, jako jsou plastové lahve s vodou, mohou být nebezpečné. Jistě, tady hrozba exploze není, ani požáru. Nebo je?

Kanystr s palivem v autě může působit jako bomba, doslova

Ano, a právě v tom se lidé dost často mýlí. V létě může sluneční záření zahřívat plastové lahve. To způsobuje uvolňování chemikálií do vody a potenciálně zvyšuje riziko intoxikace. Dalším rizikem je požár. Když slunce dopadá na lahev s vodou, ta může fungovat jako lupa a soustředit sluneční paprsky do jednoho bodu. A to může způsobit požár. Stačí vědět, že voda v lahvi funguje jako čočka. Samozřejmě ne ta luštěnina.

Jak natankovat více paliva za stejnou cenu? Čeští řidiči přišli na slabinu všech benzínek a zveřejnili svůj „tajný“ recept

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Čočka je optická soustava dvou centrovaných ploch tvořená z průhledného materiálu. Spojná čočka pak mění rovnoběžný svazek paprsků ve svazek sbíhavý. Optickou čočku znají lidé obvykle vyrobenou ze skla, ale stejně funguje i PET lahev naplněná vodou. A pokud se u spojné čočky spojují „za ní“ v jeden svazek, pak v tomto místě, při dopadu na nějaký tmavý podklad, vzniká teplo. Tak vysoké, že může dojít ke vznícení.

Fyziku člověk neobalamutí, čočka je čočka, třeba jen z PETky

Paprsek dopadající na černý kov tento jen zahřeje, ale třeba při dopadu na černý papír nebo plast už může tento velice snadno zapálit. Začít může tedy od PET lahve hořet i v autě. Hasiči varují, že taková situace není pouze teoretická. Lahve s vodou nechávané v autě mohou skutečně způsobit propálení interiéru, nebo dokonce požár. Tato varování platí i pro jiné předměty, které mohou fungovat jako lupa.

Smáli se mu, když viděli, že má v autě zavěšený čajový sáček. Když zjistili důvod, udělali totéž

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Že tohle se vám nemůže stát? Tak pozor, kdy jste nechali naposledy v autě něco, jako jsou například brýle, skleněné předměty nebo klíčenka? Všechny tyto věci mohou za určitých podmínek způsobit požár. Pokud jsou vystaveny přímému slunečnímu záření, je to možné. Je proto důležité dbát na to, aby v autě nezůstávaly žádné věci, které by mohly soustředit sluneční paprsky. Tato preventivní opatření mohou zabránit nejen materiálním škodám.

Stačí jedna nepozornost a je tady problém, jenž skončí špatně

Nejde ale o peníze, ty budou a my nebudeme, jak se říká. Jde hlavně o to, že může dojít k potenciálnímu ohrožení zdraví a života. Hasiči mohou udělit pokutu, mají tuto pravomoc. Pozor na to. Video, které vzniklo jako prevence, ukazuje, jak snadno může obyčejná plastová lahev s vodou zapálit papír nebo jiný materiál. Jasně to ilustruje závažnost tohoto rizika. Namísto papíru si lze představit čalounění v autě.

Zběhlí řidiči vozí v autě obyčejnou tužku. Kdo zjistí důvod, bez váhání si ji dá do vozu také

A to už je jiná káva. To totiž může být zapáleno stejným způsobem. Pro snížení nebezpečí je nutné odstranit všechny potenciálně rizikové věci z auta, obzvláště pokud parkujete na slunci. Dodržování těchto doporučení může předejít vzniku požárů a ochránit jak auto, tak jeho posádku. Je to relativně drobnost, ale když už začne hořet, je de facto nemožné toto zvrátit a auto zachránit.

Galerie

Dalších 9 fotografií
Dalších 9 fotografií

Necháváte PET lahve v autě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články