Na plzeňské dálnici šel smykem do protisměru, dítě rovnou pod auto. Zázraky se někdy dějí

Že na slovech o andělech strážných něco může být, se už možná přesvědčila řada z nás. V našem videu jsou andělé téměř viditelní – a každopádně umí létat hodně rychle.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Další zajímavé video z českých palubních kamer tvoří vlastně videa dvě, v sestřihu na sebe totiž přímo navazují a pro obě je společných několik klíčových momentů. Z nich jeden je zcela zásadní a v obou případech bytostně přítomný. Ačkoli mnozí po zhlédnutí těch několika vteřin prohlásíte, že i v české kotlině se dějí zázraky a andělé hlídají velmi statečně, tak především umí velmi, velmi intenzivně brzdit. A sledovat provoz. Tak se na tu andělskou story pojďme podívat společně.

Během vteřiny smyk, hodiny a v levém pruhu v protisměru

První video sleduje zprvu poklidný dálniční provoz na D5, příjemné počasí, téměř idylka. Kolem auta s kamerou se prosmýkne Mazda 3 a pokračuje dále spolu s dalšími auty, nic nenasvědčuje tomu, co se odehraje v příštích vteřinách. Mazda se však „náhle“ ocitne ve smyku končícím v hodinách a otočená v levém pruhu do protisměru. Už jenom takto napsáno to vypadá více než dramaticky. To hlavní tam přesto pořád není: zastaví se metr, metr a půl od Volva kombi, jehož řidič právě intenzivně dobrzdil „na nulu“.

iZdroj fotografie: Plzeňská Jehlárenská

A zachránil minimálně „plechy“, pokud ne zdraví a život sobě i řidiči Mazdy. Není také nutné mít bujnou fantazii na to si představit, co by se mohlo stát, kdyby ono Volvo nedobrzdilo, ale naopak do Mazdy v plné rychlosti narazilo a poslalo ji opět napříč celou šířkou dálnice. A do nich by pak nabourali další a další. Ve finále z toho mohla být havárie obřích rozměrů, uzavřená dálnice, sanitky, vrtulník a škody do desítek milionů. Tady se – opravdu jako zázrakem – nikomu nic nestalo.

Příčina smyku je z videa celkem patrná

Nevíme sice, co se dělo po tomto šťastném konci, nicméně předpokládáme, že řidič Mazdy se urychleně otočil, rozjel se a s ním i všichni ostatní. A pohádky (v tomto případě zcela rozhodně pohádky, toto se opravdu neděje každý den) je konec. Přesto nebude od věci si připomenout hlavní momenty celé situace. V první řadě tedy zejména to, proč šla Mazda vůbec do smyku:

Jak to vidí AutoŽivě.cz

  • Příčina smyku: na základě detailního rozboru videa „snímek po snímku“ se domníváme, že ke smyku a následným „hodinám“ Mazdy došlo proto, že její řidič si při odbočování z pravého do levého pruhu nevšimnul auta za sebou a zpozoroval jej až zcela na poslední chvíli. Při následném manévru strhnul volant doprava, což v kombinaci s natočením vozidla a jeho značnou rychlostí vedlo k „rozhození“ zádě Mazdy a jejímu následnému přetočení. Podobným způsobem „rozhazují“ záď auta řidiči, když se pokouší o drift, tedy řízený smyk pomocí prokluzu zadní hnané nápravy. To však rozhodně nebyl tento případ.

To, že celá situace nakonec dobře dopadla, je z drtivé většiny zásluhou řidiče ve Volvu. Prokázal chladnokrevnost hodnou pilotů Formule 1, místo jakéhokoli zbytečného manévru zkrátka jen „dupnul“ na brzdu a udržel Volvo po celou dobu zpomalení ve svém pruhu. A „dupnul“ hned, jakmile viděl, že řidič Mazdy ztrácí nad svým vozem kontrolu. To ještě nemohl tušit, že se nakonec zastaví metr před jeho vozem. A svou pozitivní roli zřejmě sehrál i stav brzd a pneumatik, kdyby byl jen o trochu horší, výsledek mohl být diametrálně odlišný.

Něco málo pravidel pro jízdu (nejen) po dálnici

A jaká je rada a doporučení, abyste se do podobné situace pokud možno nikdy nedostali? Zaprvé – opravdu důkladně sledujte provoz za sebou, obzvlášť pokud se chystáte odbočit do levého pruhu. Auta se v něm (i na českých dálnicích) mohou občas pohybovat značně vysokými rychlostmi a během několika vteřin mohou být u vás. Po případné havárii je zbytečné vysvětlovat, že někdo jel rychleji, než měl. A pokud se přesto stane, že někdo u vás bude během okamžiku, nezmatkujte. Žádné rychlé pohyby volantem, vraťte se buď zpátky do svého pruhu, nebo v klidu dokončete manévr.

Stejně tak se snažte udržet maximální koncentraci na provoz před sebou, i ztracená vteřina při pohledu na telefon a kontrolu chatu s partnerem či partnerkou může mít dalekosáhlé důsledky. Kdyby řidič Volva onu jednu vteřinu zaváhal nebo nesledoval provoz, je všechno jinak. Z toho, že zastavil metr od Mazdy, je patrné, že neměl opravdu žádnou rezervu a i sebemenší prodlení v brzdění by vedlo ke srážce se všemi důsledky z toho vyplývajícími.

Dítě pod koly neskončilo jen díky bleskové reakci

Druhá situace pak přímo navazuje na druhý, závěrečný bod našeho infoboxu. Kdyby řidič vozidla z výhledu „nestál“ pomyslně na brzdě a nesledoval bedlivě provoz před sebou, malý klučina by pravděpodobně přeběhnout před vozidlem nestihnul. A tady jde pochopitelně o mnoho víc než o případné poškození vozidel jako v minulém případě. Dítě vyběhlo zcela nečekaně (jak už děti mívají ve zvyku) z pravé strany mezi auty. A bylo tedy vidět až zcela na poslední chvíli.

iZdroj fotografie: Plzeňská Jehlárenská

Naštěstí i tady vše dobře dopadlo. Držíme palce, ať se do podobné situace pokud možno nikdy nedostanete. A pokud již dostanete, ať vaše rychlá noha na brzdě (a andělé nad vámi) vše zvládnou a stihnou tak, jako je vidět v tomto videu!

Obstáli byste, ocitnout se na místě řidiče Volva?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články