Počasí se může změnit z minuty na minutu. Jak na to reagovat pokud jste v autě?

                   

Kdo jezdí pravidelně a hodně, ten může potvrdit, že se počasí může měnit doslova z minuty na minutu. Chvíli se jede za jasné oblohy a během pár kilometrů člověk vědě do velké průtrže mračen, která je doplněna silným větrem. Jak vše zvládnout? Přinášíme vám několik důležitých tipů a postupů.

Kvalitní pneumatiky jako základ

Bez čeho se neobejdete a co je skutečně nutností? Jsou to správné pneumatiky. Jistě nemusíme připomínat, že by se mělo jednat již o ty s letním vzorkem. Dále myslete také na hloubku dezénu, která by měla v první řadě odpovídat vyhlášce. Samozřejmě platí, že čím je hloubka větší, tím lépe. Dále hraje roli také kvalita pneumatik obecně. A to především v souvislosti s tím, jak jsou staré nebo od jakého jsou výrobce.

Buďte připraveni na poryvy větru

Pokud se náhle změní slunečné počasí v zataženo a prudký déšť, je to často spojeno také s poryvy větru. Na ten je třeba adekvátně zareagovat. Mnoho řidičů dělá tu chybu, že jakmile ucítí boční poryv větru, začne proti němu prudce bojovat a doslova strhne volat. To může být velmi nebezpečná situace, protože vůz může jít do smyku. Lepší volbou je snažit se o pevné držení volantu a udržování jízdní stopy. Intenzita větru se navíc může měnit, proto je správným postupem snaha o pevné držení volantu. Nikoliv postup, kdy se větrem budete chtít přetlačovat.

Zpomalujte pozvolna

Jakmile vjedete do prudké bouře, je velkou chybou dupnout na brzdu. Opět zde může hrozit riziko smyku, kdy se auto stává neovladatelným. Také myslete na fakt, že na silnici nejste sami. Mnoho řidičů za vámi daný manévr nečeká a vaše dupnutí na brzdu může znamenat řetězovou nehodu. Brzdit je často nutností, ale vždy postupujte opatrně. Dejte nohu z plynu a pomalu, pozvolna zpomalujte. Vůz budete mít lépe pod kontrolou a auta za vámi nebudou ohrožena.

Nezapomeňte na světla a stěrače

Mnoho moderních aut už nabízí automatické přepínání světel. Zde však pozor na to, jak dokáže senzor vyhodnotit světelné podmínky. Pokud vás na cestě překvapí bouře a náhlé snížení viditelnosti, je vhodné nespoléhat slepě na techniku a světla raději zapnout ručně. Důvod je jasné – ostatní účastníci silničního provozu vás lépe uvidí, čímž eliminujete případné riziko dopravní nehody.

Zajistit je nutné i bezproblémový výhled z vozu. Jakmile vjedete do deště, aktivujte stěrače. V danou chvíli obvykle není čas ladit správný interval. Nic neřešte, zapněte je naplno, poté se snažte ovládnout svůj vůz a teprve když se situace uklidní je na místě nastavit interval stěračů tak, aby vám vyhovoval. Zde musíme opět připomenout, že vozy s dešťovým senzorem to mají jednodušší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články