Pokuta bez milosti pro 9 z 10 řidičů. Policie vás ani nemusí vidět. Kdo jede tímhle pruhem, má 98% šanci, že bude platit

Pokuta je příliš nízká za to, o jak velkou drzost jde. Řidiči osobních aut si nesmí „hrát“ na autobusy.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího K.
                   

Existují místa v dopravním provozu, která jsou typická pro svou exponovanost. Pro velmi časté překračování pravidel a páchání přestupků. Jedním takovým typickým dopravním uzlem je sjezd z ulice Modřanská na Praze 4, směrem od Vyšehradu. Na Modřanské ulici se opakovaně vyskytuje nebezpečná dopravní situace při nájezdu na Barrandovský most ve směru od Vyšehradu. Řidiči, kteří se pokoušejí připojit k Jižní spojce, ignorují pravidla a bezohledně zneužívají pruh určený pro autobusy k předjetí kolony aut.

Jízda v pruhu pro autobusy jako recept na kolonu, to snad ne

Své o tom ví čtenář Jiří Karlec, který nám 24. 2. 2024 poslal do redakce e-mail. My jsme se ho rozhodli zveřejnit po přečtení v plném rozsahu, včetně přiložených fotografií. „Jezdím téměř každý den ráno daným místem,“ říká pan Jiří, „a každý den mám jistotu, že uvidím, jak to někdo udělá.“ Čtenář mluví právě o tom, že někdo zneužije pruh vyhrazený pro autobusy k předjetí kolony. „Sjezd doleva, jeden pruh pro auta, kde to stojí,“ pokračuje Jiří „a druhý pruh pouze pro MHD.“

iZdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího K.

Situace je jasná. „Řidič auta jede pruhem pro bus a na poslední chvíli to ohne před kolonu,“ stěžuje si čtenář. „Proč tam není policie, aby takové chování pokutovala?“ Nutno říct, že to místo známe, jezdíme tam také poměrně často. A někdy tam policie stojí a pokutuje. Ale my jsme ji tam viděli tak jednou za rok, za půl roku maximálně. Nicméně lze chápat, že dané porušení dopravních předpisů ohrožuje bezpečnost všech účastníků silničního provozu a může vést k dopravním nehodám. To když někdo zahne v místě, kde lze čekat autobus, a ne osobák.

Auta z Německa mívají na skle zelenou nálepku. Nemá smysl si ji tam nechat, i když bez ní hrozí pokuta 2 200 Kč

Také to vytváří poměrně velký stres. A pod stresem lidé dělají chyby. A roste agresivita. Samozřejmě že to není jen tak, nejde o nějakou klukovinu, nad kterou lze mávnout rukou. V souladu se zákonem o silničním provozu je zneužití pruhu pro autobusy považováno za přestupek. Podle § 142 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, může za porušení tohoto ustanovení hrozit řidiči pokuta v rozmezí od 1 000 do 2 500 korun.

Na autobus si člověk hrál jako dítě, teď musí jet mimo pruh

I kdyby si člověk myslel, že je důležité, aby policie na tomto místě zasáhla a řešila tuto situaci, reálně se tam neděje nic. Řidiči sice musí respektovat pravidla silničního provozu a jednat ohleduplně ke svým spolujezdcům, ale nedělají to. V zákoně se sice píše, že „každý účastník provozu na pozemní komunikaci je povinen řídit se zásadami vzájemné ohleduplnosti, přizpůsobit svou jízdu povaze, stavu a stavu provozu na pozemní komunikaci…“. Ale to se neděje.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího K.

Zácpy na této křižovatce jsou na denním pořádku a nervozita je značná. Klidně se může stát, že (téměř) každý někdy ztratí nervy a přestupek spojený s jízdou ve vyhrazeném pruhu udělá. V místě, které navíc popisuje čtenář, se situace asi nezlepší. Je to hodně rušná oblast a řidiči, kteří znají tamní poměry, budou vždy pruh pro autobusy zneužívat. To by tam musela stát policejní hlídka trvale, a to se nikdy nestane. 

Jezdíte někdy pruhem pro MHD?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články