Pokuta 7 500 Kč a 2 trestné body za značku, kterou řidiči z 91 % ani neznají. Velké obavy z ní mají i majitelé hybridů a aut na LPG

Neznalost neomlouvá, a to ani v případě, že člověk vyjede do zahraničí. Dopravní značky musí respektovat a při nedodržení platí vysoké pokuty.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro Autožive
                   

Kolik je dopravních značek? To není dotaz, který by měl přinést přesnou odpověď, spíše jde o připomínku toho, jak moc dopravních značek existuje. A že řidiči všechny značky neznají. K tomu je tady navíc skutečnost cestování v rámci evropského prostoru. Kde jsou sice pravidla společná a podobná, ovšem existují i rozdíly. A motoristy nic neomlouvá, pokud vyjedou za naše hranice a narazí na neznalost tamních dopravních předpisů.

Existuje tolik dopravních značek, že je řidiči všechny neznají

Třeba jako v sousedním Polsku. Tam je dopravní značka, již naši řidiči asi ani znát nemohou, a podle toho, jak hovoří polští dopravní experti, je to docela oříšek i pro polské domácí řidič. Tak co potom chudák cizinec? Ten, kdo se pohybuje u našich přímých severních sousedů autem, na označení možná narazil. Zejména v blízkosti tunelů nebo hustě zabydlených oblastí. Jde o značku se symbolem explodujícího auta.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro Autožive, GDDKIA

Má oficiální označení B-13, a i když tato značka může působit jako obrázek z kresleného filmu, má důležitý význam. A má přímý vliv na bezpečnost na silnicích. Podle definice značka označuje „zákaz vjezdu vozidel s výbušným nebo hořlavým zbožím“. A to řidiče tak trochu děsí. „Vzbuzuje to obavy u řidičů, kteří přepravují v kanystrech benzín,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček, „anebo jezdí na LPG.“ 

Lidská vynalézavost občas velmi překvapí. Američan neměl registrační značku, a tak si ji prostě namaloval

A mechanik pokračuje: „Obavy mají také řidiči, co jezdí do Polska a mají pod kapotou motor na LPG nebo hybrid.“ Zkušenost experta Pavlíčka vychází podle jeho vysvětlení z komentářů zákazníků servisu, kde pracuje. Konkrétně se značka týká vozidel přepravujících zboží třídy ADR, což jsou látky jako výbušniny, hořlavé kapaliny, samozápalné materiály a další, a to v množství, které vyžaduje podle zákona specifické označení.

U nás neexistuje, vypadá jako z komiksu, ale i tak se nás týká

Značka je obvykle umístěna na místech, kde by přepravované nebezpečné látky mohly představovat vysoké riziko v případě nehody, jako jsou tunely, přehrady, historické budovy nebo hustá městská zástavba. Nedodržení tohoto zákazu vjezdu může vést k pokutě ve výši 7 500 Kč v přepočtu z PLN a udělení 2 trestných bodů. A jak je tomu u nás? Identická značka u nás vlastně není, myšleno co do designu.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro Autožive, MD ČR

Ovšem podle české legislativy existuje dopravní značka s označením B18. Jde o Zákaz vjezdu vozidel přepravujících nebezpečný náklad, přičemž značka zakazuje vjezd vozidlům, která přepravují výbušniny, snadno hořlavý nebo jinak nebezpečný náklad a jsou označena podle jiného právního předpisu. A dále je zde značka B19, tedy Zákaz vjezdu vozidel přepravujících náklad, jenž může způsobit ohrožení životního prostředí. U nás tedy je problematika ošetřena také, jen s jinak zpracovaným dopravním značením. 

Znáte všechny značky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články