Pokuta za používání klimatizace v autě? Nejde o vtip, řidiči to nevědí a musí platit. Zde to policie nyní aktivně prověřuje

Policie stíhá řidiče, kteří používají klimatizace nesprávným způsobem. Za prohřešek hrozí zbytečný pokuta 1650 Kč.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Cestování do zahraničí je mnohdy dobrodružstvím plným nečekaných zvratů. Zejména pokud řidiči neznají tamní předpisy a pak narážejí na policejní hlídky s nesmlouvavým přístupem k řešení přestupků. To, co platí v jednom státě, nemusí platit v jiném a naopak. Někdy jde o legislativní záludnosti až bizarní, jako je zákaz používat v určité situaci klimatizaci. Přesto je zapotřebí místní předpisy dodržovat, a neplatit zbytečně vysoké pokuty v cizí měně.

Pokutu lze dostat za mnoho věcí, třeba za zapnutou klimu

Své o tom ví čtenář pan RNDr. Tomáš Labloň, který nám posla 21.6. 2023 email, který jsme se rozhodli zveřejnit v plném rozsahu. Pan Labloň se nedávno vydal na výlet do Polska, plný očekávání a radosti ze zážitků. „Bohužel jsem narazil na problém, se kterým by nikdy nepočítal,“ vzpomíná pan Labloň, „dostal jsem pokutu za nesprávné používání klimatizace ve svém autě.“  Hlavní roli hrálo v celé situaci horké letní počasí, polské zákony a zapnutá klimatizace. Skutečně existuje možnost, že může řidič dostat pokutu za použití klimatizace.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Pan Labloň se s nadšením vydal na cestu, zatímco slunce na obloze se přehouplo a poslalo vzduch do vyšších teplot. „Horké počasí? Nevadí, když je v autě klimatizace,“ říká čtenář. Na první pohled to vypadalo jako ideální řešení pro horké letní dny. Cesta panu Labloňovi probíhala hladce, až do chvíle, než se ve městě rozhodl udělat krátkou zastávku. „Věděl jsem, že potřebuji trochu čerstvého vzduchu,“ popisuje situaci pan Tomáš.  „Takže otevřel okna a nechal klimatizaci pracovat na plné obrátky, aby rychle ochladila interiér.“ 

A šel vedle auta do kavárny a dal si pod pergolou ledový čaj. „Na auto jsem viděl,“ říká pan Labloň. Co se dělo dál, bylo k neuvěření. Kolem jdoucí hlídka policie zastavila, začala auto okukovat. Pan Labloň, který k autu přišel, byl obratem pokutován. „Moc jsem nerozuměl proč, ale z pokuty 300 zlotých jsem se nevymluvil,“ dodává čtenář. V Polsku existuje zajímavý fenomén určité „sezónnosti“ pokut. V zimě může řidič dostat pokutu například za špatně vyčištěná okna a karoserii. Pokud neodstraní led ze skel a karoserie, poruší několik zákonů. Na podzim nebo na jaře, kdy jsou silnice špinavé, je důležitý především stav stěračů a kapaliny do ostřikovačů.

Pokuty jsou záležitosrtí sezóny, v zimě sníh, v létě klima

Koncem jara a léta však začínají hrozit pokuty za nesprávné používání klimatizace. Pokud ji řidič použije nesprávně, může dostat pokutu. Mnoho motoristů rádo chladí kabinu, když auto stojí. Jsou tací, kteří se někde na chvíli zastaví, ale nevypnou motor a nechají klimatizaci pracovat. Jiní jdou ještě dál a zapnou klimatizaci v autě, než vyrazí na cestu a nechají vychladit kabinu před jízdou. A to je problém, jde o to co říká polská legislativa.

Cestování v horkých dnech má několik pravidel. Vyjíždějte brzy, parkujte ve stínu a naučte se používat klimatizaci

To, že „je zakázáno, aby se řidič vzdaloval od vozidla, když je motor v chodu; používání vozidla způsobem, který způsobuje obtěžování související s nadměrnými emisemi výfukových plynů do životního prostředí nebo nadměrným hlukem.“ A dále „ponecháním motoru v chodu při parkování v zastavěné oblasti; to neplatí pro vozidlo vykonávající činnost na pozemních komunikacích.“ Bez ohledu na to, jak moc je řidiči horko, používání klimatizace ve stojícím vozidle může policie pokutovat. Jde o chování, které není v souladu se zákonem a trestá se pokutou 300 PLN. Tedy asi 1650 Kč.

Na soukromém pozemku pokuta za klimatizaci nehrozí

Pokud si něčeho takového všimne policie, může pachatele potrestat. Samozřejmě, pokud se tak děje ve veřejném prostoru. Doma, na uzavřeném parkovišti nebo privátním parkovacím stání, finanční postih nehrozí. Je jisté, že jízda v horku bez klimatizace je obtěžující. Řešit se to dá otevíráním oken, i když to může být nepříjemné, zejména ve vyšších rychlostech. Výrazně zvyšuje hlučnost a zároveň klesá komfort cestování.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Vítr vanoucí do auta otevřeným oknem nikdy nepřinese takový efekt jako účinná klimatizace. Jde o teplotu vzduchu. Nicméně v kombinaci se zapnutou klimatizací to může být řešení. Mnohem lepší než rovnu chladit rozpálené auto klimatizací, je ujet pár kilometrů s otevřenými okny. Teplota kabiny se přirozeně vyrovná s venkovní. Vozidlo se automaticky zchladí z teploty pece na řekněme 25 nebo 30 stupňů Celsia. To už je výrazný skok. A až pak je vhodné zapnout klimatizaci. Je to mnohem zdravější, ekologičtější a ekonomičtější.

Jak používáte klimatizaci vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články