Řidiči, ihned otočte svůj řidičák. Pokud najdete tento kód, za volant jedině s brýlemi. Jinak hrozí pokuta. A co sluneční?

Každodenní pomůcka pro lidi, kteří mají horší zrak, je zásadní součást života řidiče auta. Kdo zapomene, draze zaplatí.

i Zdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě.cz
                   

Někomu sluší, někomu méně. Já s nimi údajně vypadám dobře, respektive „tak nějak více chytře“. Já je ale nesnáším. Mluvím o brýlích. Začal jsem je nosit až s přibývajícím věkem, mám je takzvaně na blízko. Dnes nejsem bez této pomůcky schopen přečíst drobné písmo, v obchodě jsem bezradný, pokud dojde třeba na datum expirace nebo složení potravin. Nijak se to ale netýká řízení auta, tedy tento můj hendikep.

Špatný zrak je hendikep, který musí motorista obratem řešit

Na dálku vidím stále dobře, co je ode mne víc jak metr, nepřehlédnu. Přečtu cedule vzdálené desítky metrů. Existují samozřejmě ale i jiné oční vady, než je tato „stařecká“, a tam pak je třeba tento stav zohlednit vzhledem k řízení vozidla, respektive k řidičskému oprávnění. Řízení auta s brýlemi, nebo spíš bez nich, je možná téma, které na první pohled vypadá jako banální záležitost. Jenže stačí jeden pohled do řidičáku, jedno zapomenutí brýlí doma a najednou se z toho stává problém, který může stát nejen peníze, ale i body, a v krajním případě i řidičák.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Většina řidičů vůbec netuší, jak přísná pravidla v tomhle ohledu platí a jak rychle se z nevinného přešlapu může stát pořádný malér. Pojďme si to rozebrat pěkně po našem, s trochou ironie, trochou emocí, a hlavně s fakty, která se nevyplatí ignorovat. Pokud vám lékař při prohlídce nařídí, že musíte při řízení nosit brýle nebo kontaktní čočky, objeví se vám v řidičském průkazu harmonizační kód. Nejčastěji to bývá 01.01 (brýle) nebo 01.02 (kontaktní čočky), případně 01.06 (brýle nebo kontaktní čočky). A tady už není prostor pro diskuzi.

Až 2 500 Kč pokuta pro ty řidiče, kteří nemají tyto 2 povinné položky s sebou v autě. Policie o tom vůbec nediskutuje

Policista, který vás zastaví, má totiž v ruce jasný argument – a pokud brýle nemáte, je to stejné, jako byste neměli řidičák vůbec. Ne, opravdu nestačí říct, že vidíte dobře, nebo že jste si je jen zapomněli doma. Pravidla jsou jasná a nekompromisní. Pokuta za takový přestupek není žádná drobnost, v Česku se pohybuje v rozmezí 1 500 až 2 500 korun, a to už je částka, která dokáže zkazit náladu i tomu největšímu optimistovi. Co to tedy znamená v praxi? Pokud máte v řidičáku zapsaný harmonizační kód 01.01, 01.02 nebo 01.06, musíte mít brýle nebo čočky vždycky u sebe. A ne, nestačí je mít někde v přihrádce nebo v batohu. Musíte je mít nasazené na očích.

Kdo má zapsané brýle, ale nenosí je, koleduje si o problém

Policista totiž neřeší, jestli je máte v kapse, ale jestli je skutečně používáte. Pokud nosíte čočky, doporučuje se mít u sebe i náhradní brýle, protože v případě nehody nebo zdravotních komplikací může být problém čočky vyndat nebo nasadit. Takže pokud chcete mít klid, noste obojí. Ale pozor, stále platí, že zásadní je to, co máte v řidičském průkazu. Ideálně tedy mít tam oba harmonizační kódy, jak na brýle, tak na čočky. Tady se přiznám, že jako člověk bez potíží se zrakem „na dálku“ budu moc rád za vše osobní zkušenosti dole v komentářích pod článkem.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Znovu to zopakuji. Harmonizační kód 01.01 znamená povinnost nosit brýle, kód 01.02 povinnost nosit kontaktní čočky a kód 01.06 možnost používat buď brýle, nebo čočky, podle toho, co vám vyhovuje. Tím tedy máme vyřešeno, když by řidič používal oba typy pomůcek. Považuji za důležité říct, zdůraznit, že je třeba myslet na úpravu stavu v případě, že se člověk rozhodne pro operaci očí a absolvuje ji.

Po operaci je třeba neprodleně navštívit úřady a změnit kód

V dnešní době již existuje dokonce několik různých způsobů, technik, jakými se oční vada odstraňuje. Není zapotřebí, abych je tady jmenoval a rozlišoval, jakkoli shodou okolností o tom vím své. Ten, kdo se rozhodne pro operaci očí pomocí laseru, si sám nastuduje, jak taková věc probíhá a co obnáší. Kromě nemalé finanční investice. Důležité v kontextu motorismu je věc pak řešit v rámci řidičského průkazu.

Harmonizační kódy související se zrakem

  • 01.01 Brýle
  • 01.02 Kontaktní čočky
  • 01.05 Oční kryt
  • 01.06 Brýle nebo kontaktní čočky
  • 01.07 Specifické optické pomůcky

Jakmile člověk podstoupí operaci očí a nechá si vadu odstranit, nemůže nosit brýle na dálku. Neviděl by s nimi. A pokud je má zapsané přes harmonizační kódy v řidičáku, má povinnost je nosit. To už víme. Co je psáno, to je dáno a nejde to jinak. A vysvětlovat policistovi, že vidíte dobře, to je samozřejmě nesmysl. Policista není kompetentní k tomu, aby hodnotil kvalitu zraku. Jakmile tedy má někdo operaci očí za sebou, je třeba vyrazit k lékaři a pak na magistrát. Nechat si udělat nový řidičák a do té doby nutné harmonizační kódy si z dokladu nechat odstranit.

Pozor také na sluneční brýle, pokud mají řidiči v řidičáku harmonizační kód, nestačí mít při řízení nasazené jakékoli tmavé brýle. Sluneční brýle musí být zároveň dioptrické, jinak jde stále o porušení předpisů. Jinými slovy, řidič, který má povinnost nosit brýle, nemůže řídit pouze s klasickými slunečními brýlemi, protože ty mu zrakovou vadu nekorigují. Pokud tedy chcete řídit se slunečními brýlemi bez rizika pokuty, pořiďte si ty s dioptriemi.

Nosíte při řízení brýle?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články